'Henüz böyle bir talep söz konusu değil'

AKŞAM gazetesinde bugün yayınlanan haberde, Kalfayan Okulu'nun bulunduğu araziyi değerlendirmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurduğu ve kendilerine bu isteğin gerçekleşemeyeceği yönünde bir açıklama yapıldığı belirtildi. Kalfayan’dan yapılan açıklamada ise böyle bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

AKŞAM gazetesinde bugün yayınlanan haberin aksine, Kalfayan tarafından yapılan açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

Haberde ismi geçen Kalfayan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Daniyel Antikacıoğlu yaptığı açıklamada, haberin tümüyle yanlış olduğunu belirtti ve okulu kapatmak yönünde bir düşüncenin söz konusu olmadığını söyledi. Okulun faaliyetlerini Nersesyan binasında sürdürdüğünü ve Kalfayan binasının ise sadece yatılı kız öğrenciler için yurt olarak kullanıldığını ifade eden Antikacıoğlu, onların da zaman içersinde Nersesyan binasına taşınacağını belirtti. Bu sürecin tamamlanmasından sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuracaklarını söyleyen Antikacıoğlu, böylece okul niteliğini kaybetmiş olacak Kalfayan binasını ve bulunduğu arsayı vakfın gelir elde edebileceği bir hayrata dönüştürmeyi arzu ettiklerini kaydetti. Dolayısıyla henüz böyle bir talep olmadığı gibi İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden de olumsuz bir cevap söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.

Nereden nereye

Özel Kalfayan Ermeni İlköğretim Okulu'nun Halıcıoğlu'ndaki binası yol yapımı nedeniyle istimlâk edilince  okul 1971'de  Altunizade'deki binalara taşınmıştı. 2000'de öğrenci sayısı azalınca okul, özel Semerciyan Okulu ile birleşip Yeni Mahalle'ye taşındı. Okul binasıysa 12 yıl boyunca boş kalmıştı.

AKŞAM gazetesindeki habere göre Kalfayan Vakfı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurarak Altunzade'de bulunan arazilerini okul alanından çıkarmak istediklerini dile getirdiler. Satıp geliriyle Ermeni yetimlerin eğitimlerini sürdürmelerini sağlamak isteyen vakfın başvurusu üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettiş görevlendirip rapor hazırlattı. Ancak müfettişler 'Dışişleri Bakanlığı'nın okulu kapatması gerekir' diye görüş verdi. Bakanlık da 'bir azınlık okulunu kapatmak ülke imajını zedeler' deyip reddetti. Böylece okul arazisinin konut alanına alınma hayali suya düştü. Kalfayan Vakfı Başkanı Daniyel Antikacıoğlu 'Başka kaynaklardan bu ihtiyaçları karşılayacağız' dedi. 

 

Kategoriler

Toplum Vakıflar Okullar