İran – Ermenistan ilişkileri Azerbaycan’a dert

Azerbayacan tarafından her fırsatta gündeme getirilen İran – Ermenistan ilişkileri, her kademede dillendirilen bir rahatsızlık vesilesi olmaya devam ediyor. Öte yandan İran ise İsrail istihbarat servisi MOSSAD ile ilişkilerinden dolayı Azerbaycan’ı sert bir dille uyardı.

Yeni Azerbaycan Partisi milletvekili ve Azerbaycan Parlamentosu Bilim ve Eğitim Komisyonu üyesi Asaf Hajiyev, İran'ın Ermenistan'a her alanda yardım ettiğini söyledi. İran'dan Ermenistan'a gaz boru hattı çekildiğini belirten Hajiyev, Azerbaycan topraklarını işgal etmiş olan Ermenistan'ın İran ile ilişkilerinin dikkat çekici olduğunu belirterek Tahran ile Erivan yönetiminin her türlü karmaşık ilişkiler içinde olduklarını kaydetti.

İran'ın Azerbaycan'a Ermenistan ile ilişkiler alanında farklı konuştuğunu ancak fiiliyatta ise her şeyin net bir şekilde görüldüğünü ifade eden Asaf Hajiyev ABHaber'e konuştu. Çevresindeki ülkelerin Ermenistan’a silah sattığını iddia eden Hajiev, büyük devletlerin Ermenistan üzerinden oyunlar oynadıklarını söyledi.

Ermenistan’ın Karabağ’a ortada hiç bir şey yokken (!) saldırdığını belirten Hajiev, AB’yi de Ermenistan ile ilişkilerde bu sorunu masaya net bir şekilde koymaya çağırdı.

İran’dan Azerbaycan’a uyarı

Öte yandan İran ise İsrail istihbarat servisiyle olan ilişkisinden dolayı Azerbaycan'ı uyardı. Azerbaycan'ın İran Büyükelçisi Cavanşir Ahundov, İran Dışişleri Bakanlığına çağrılarak sert bir dille uyarıldı. Görüşmede, Büyükelçi Ahundov'a, İran Dışişleri tarafından bir protesto notası verildi. Notada, Azerbaycan'ın İsrail istihbarat servisi MOSSAD'la olan ilişkisinden duyulan rahatsızlık dile getirildi. Azerbaycan, İran'da öldürülen nükleer alanda uzmanlaşmış bilim adamlarının katillerini ülkeye soktuğu gerekçesiyle de uyarıldı.

 

 

Kategoriler

Güncel Dünya Ermenistan

Etiketler

MOSSAD