Bağış, Ermeni Patrikliği'nden memnun

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, farklı inanç grubu temsilcilerine seslenerek, 'Birlikteliğimizi kimse bozamaz.' dedi. Bağış ayrıca Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan'dan memnuniyetlerini de dile getirdi.

 

The Marmara Otel'de gerçekleşen '5. Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı'na Egemen Bağış'ın yanı sıra farklı inanç temsilcileri, gazeteciler, sanatçılar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Bakan Bağış, 'Hamdolsun bu birlikteliği artık kimse bozamaz. Türkiye'nin bu birlik ve dayanışmasına hiçbir güç kast edemez. Zira bizi birbirimize bağlayan ortak paydalarımız farklılıklarımızdan çok daha güçlüdür. Zira tarih bize ortak bir yön belirlemiş. Bizleri bu coğrafyada sevgi ve barış medeniyetinde bir araya getirmiştir.' ifadesini kullandı.

Geçmişte bir takım acılar yaşandığını, bu acıları unutmak için birlikte çalışmak gerektiğini ifade eden Bağış, 'Elbette geçmişte yaşanan acıları unutmayacağız. Ama onların bir daha yaşanmaması için birlikte çalışacağız. Bu ülkede geçmişte maalesef her kesimden insanımızın sıkıntıları oldu. Sadece farklı inanç grubuna ait vatandaşlarımız değil, ülkenin her kesiminin yaşadığı acılar olmuştur. Ama hamdolsun bunların hepsi geride kalmıştır. Kardeşliğimiz, dayanışmamız artık daha da pekişti. Nitekim farklı inanç grupları ile artık sadece sorunları konuşmak için bir araya gelmiyoruz. Bugün artık ortak geleceğimizi konuşmak için bir araya geliyoruz. Avrupa Birliği sürecinde neleri eksik yapıyoruz, sizin ne gibi tavsiyeleriniz var onları dinlemek için bir araya geliyoruz.' diye konuştu.

'Ermeni Patrikhanesi'nden yapılan açıklama gönül birliğimizi ortaya koydu'

Fransa Ulusal Parlamantosu'nda onaylanan Ermeni yasası hakkında da konuşan Bağış, 'Bakın Fransız Parlamantosu'na ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik bir tasarı geliyor. Türkiye'de her kesimden önce Ermeni vatandaşlarımız buna tepki gösteriyor. Ermeni patriği vekili 'abi' demekten de onur duyduğum Aram Ateşyan açıklama yaparak, 'Türkiye'de dinimi kısıtlı yaşamayı Avrupa'da aşırı hürriyete yeğlerim' diyor. Bizim duygu ve gönül birlikteliğimizi Ermeni Patrikhanesi'nde yapılan açıklama çok güzel ortaya koydu.' ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nin ülkelerini değil ilkelerini önemsediklerini dile getiren Bakan Bağış, 'Bu yüzden bütün vatandaşlarımızı kucaklamayı çok önemsiyoruz. Ekonomik krizden kurtulmak için faşizme sarılan Avrupa Türkiye için örnek olamaz. 'Senin teröristin iyi benim teröristim kötü' anlayışıyla Avrupa gençliğini göz göre göre uyuşturucu ve teröre bulaştıran Avrupa bizim için ortak değer olamaz. Aksine bu trajik tablonun düzeltilmesi için Türkiye'de yaşadığımız bu hoşgörü ortamıdır.' şeklinde konuştu.

Bakan Bağış'ın ardından farklı inanç grubundan vakıf, medya ve sanat dünyasından temsilciler tek tek konuşma yaparak görüşlerini dile getirdi. Toplantının öğle yemeğinin ardından devam edeceği bildirildi.

(CİHAN)