Obama Ermenistan’a yardımları azalttı, aslan payı ise Gürcistan’a verildi

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) verdiği bilgiye göre; ABD başkanı Barack Obama yaptığı Bütçe konuşmasında Birleşik Devletler tarafından Ermenistan’a tahsis edilen ekonomik yardımın % 19 azaltılması çağrısında bulundu.

Bütçe görüşmeleri sırasında Obama ilk olarak, ABD’nin Ermenisan’a yaptığı ekonomik yardımı % 32 oranında azaltmayı önerdi. Kongre’nin onayladığı 40 milyon dolara karşın ABD başkanı Obama bu miktarı 27,219 milyon dolar olarak tahsis edilmesini önerdi. Bu Amerikan yasama organının önediğinden 12,781 milyon dolar daha az. Bu miktara önceden belirlenmiş uyuşturucu ticaretiyle mücadele ve Ermenistan’da güvenlik sisteminin geliştirilmesi için  2,824 milyon dolar, ayrıca Ermenistan’ın sağlık projelerini gerçekleştirmesi için tahsis edilen 2,5 milyon dolar yardım eklendiğinde Barack Obama’nın Ermenistan’a önerdiği Amerikan yardımı 27,219 milyon dolarlık rakama ulaşılıyor. Bu da ABD Kongresinin onayladığı meblağdan % 19 daha az yardım yapılması anlamına geliyor.

ANCA İcra Direktörü Aram Hamparian’ın konuya ilişkin açıklamasında “Türkiye ve Azerbaycan tarafından Ermenistan ablukasının ağır ekonomik sonuçlarına ve ABD’nin Afganistan, Irak ve Kosova operasyonları esnasında Ermenistan’ın desteğine rağmen, Obama’nın tekrar Ermenistan’a yönelik ekonomik yardımı kesintiye uğratmaya çalıştığını  üzüntüyle fakat şaşırmadan tekrar izliyoruz” dedi.

Bu kapsamda Ermenistan’a 32,543 milyon dolar, Azerbaycan’a 15,526 milyon dolar, Gürcistan’a ise 70,860 milyon dolar ekonomik yardımda bulunulacak.

ABD’nin en fazla yardımı NATO üyeliği için çaba harcayan Gürcistan’a yapacak olması, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’ye bir ödül olarak değerlendiriliyor.

Obama yönetimi aynı zamanda, ‘Türkiye’nin global düzeyde müttefik olarak önemli rol oynamaya devam etmesi sebebiyle ‘Türkiye’deki uluslararası eğitim programının desteklenmesi için ek 3,6 milyon dolar yardım tahsis edilmesini de ön görüyor.