Rusya'dan İran'la ilgili bilmece gibi açıklama

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, İran'ın nükleer programıyla ilgili durumun yeni bir aşamaya geçeceğini ve bu konuda kesin bir kararın bu yaz içinde alınabileceğini söyledi.


Rus haber ajansı RİA Novosti, Makarov'un bugün İran konusunda yaptığı açıklamada, “İran konusu tatsız bir durum. Bir çeşit karar alınmalı ve bu da muhtemelen yaza doğru olur” diye konuştu.

Makarov, Rusya Savunma Bakanlığının İran'daki ve tüm Ortadoğu'daki durumu izlediği bir “olay merkezi” kurduğunu belirterek, “Gerekli tüm bilgileri zamanında alan bir olay merkezi oluşturduk” dedi.

Rusya Genelkurmay Başkanı, İran ile ilgili yaza kadar alınacak kararın ne olduğu
konusunda bilgi vermedi.

Nezavisimaya gazetesi, geçen yıl Aralık ayında yayımladığı haberde, Kremlin'in askeri kaynaklardan İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vurmaya hazırlandığı ve bunun ani bir saldırı şeklinde olacağına dair bilgi aldığını kaydetmişti.

Kremlin'in, İsrail'in İran'a yönelik bir saldırısını önlemek için her şeyi yapacağı belirtilen haberde, 'Edindiğimiz bilgiye göre, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) İran raporunun ardından İran'a saldırı hazırlıklarına hız verildi. Rusya, bir yıl önceden Tahran'a karşı olası bir askeri operasyonda kayıplarını minimuma indirmek için önlemler almaya başladı ve bu önlemler için yaptığı çalışmalar tamamlanmak üzere' ifadeleri yer almıştı.

Gazete, Rusya'nın olası bir saldırıya karşı hazırlıklar çerçevesinde Ermenistan'daki 102'nci Rus askeri üssünü tam donanımlı hale getirdiğini ve buradaki askerlerin ailelerini tahliye ettiğini belirterek, “Erivan yakınındaki Rus garnizonundaki askeri birlikler Türkiye sınırı yakınındaki Gümrü bölgesine sevk edildi. Amerikan askerlerinin olası saldırısı Türkiye'den olabilir. Ayrıca Güney Osetya ve Abhazya'daki Rus üslerindeki askerler 1 Aralık'tan itibaren savaşa hazır pozisyona geçirildi. Karadeniz Filosu'na bağlı gemiler de Gürcistan sınırları yakınında teyakkuzda' görüşüne yer vermişti.

(AA)

Kategoriler

Güncel Dünya Ermenistan

Etiketler

Nikolay Makarov