Ermenistan-İran demiryoluna Rusya ortak oluyor

Rusya Demiryolları Şirketi Başkanı Vladimir Yakunin, İran ve Ermenistan arasındaki demiryolu projesine Rusya'nın da katılabileceğini açıkladı. 15 Şubat’ta Erivan’daki basın toplantısında konuşan Yakunin; 'İran-Ermenistan Demiryolunun inşasına Rusya Demiryolları da katılacaktır' dedi.

15 Şubat’ta Erivan’da düzenlenen basın toplantısında, 'Güney Kafkasya Demiryolları' yeni Genel Direktörü'nün sunumu sırasında, Rusya Demiryolları Şirketi Başkanı Vladimir Yakunin; İran-Ermenistan Demiryolunun inşasına Rusya Demiryolları'nın da katılacağı açıklamasında bulundu.

İran-Ermenistan Demiryolu Projesine ilişkin olarak Yakunin Rusya Demiryolları'nın İranlı çalışma arkadaşlarıyla verimli işbirliği sürdürdüğünü belirterek, bunun önemli bir devletlerarası proje olacağını ve Rusya'nın da bu iştirak edebileceğini aktardı.

Projenin teknik ve ekonomik fizibilite raporunun hazırlanma süresine ilişkin soruya Ulaştırma ve İletişim Bakanı Manuk Vardanyan, halihazırda projenin potansiyel katılımcılarıyla müzakereler yürütüldüğünü söyleyerek bu konudaki detayların henüz kamuyla paylaşılması için erken olduğunu belirtti.

Proje üzerinde çalışmalar yapmak üzere Şubat 2009’da Ermenistan, Rusya ve İran Ulaştırma Bakan yardımcılarının  girişimleriyle bir Çalışma Grubu oluşturulması kararı alınmıştı.

Öte yandan Hükümet kararıyla inşaat sürecini yönetecek bir ″Demiryolu İnşa Direktörlüğü″ kurulmuş ve Asya Kalkınma Bankası, yarışma ihalesi ile teknik-ekonomik fizibilite raporu için, 1 milyon dolar taahütte bulunmuştu.

Uzman görüşlerine göre demiryolu inşasın yaklaşık 5 yıl sürmesi ve proje değerinin ise 1.5- 2 milyar Dolar'ı bulması bekleniyor.

(news.am)

Kategoriler

Güncel Dünya Ermenistan