Cameron İskoçya'nın bağımsızlığına karşı ulusal birlik mesajı verdi

David Cameron, 2014 yılında İskoçya'nın bağımsızlığının oylanacağı referandumla ilgili olarak, “Tabi ki İskoçya kendisini yönetebilir. Fakat bunu birlikte daha iyi yapabiliriz' şeklinde konuştu. İskoçya Ulusal Parti lideri Salmond'ın milliyetçi eğilmlerden yaralanmayı planladığı söylenirken, buna karşın İngiltere Başbakanı Cameron ise ulusal birlik çağrısı yapıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, referanduma giderek Birleşik Krallık’tan ayrılmaya hazırlanan İskoçya’da, birlik mesajı verdi. 

İskoçya Birinci Bakanı Alex Salmond ile görüşmesi öncesinde Başbakan Cameron, “İskoçya’nın Birleşik Krallık’ın parçası olarak kalmasını istiyor ve umuyorum” şeklinde konuştu.

İskoçya’yı ziyaret eden Cameron, başkent Edinburgh’ta açıklama yaparak; “Tabi ki İskoçya kendisini yönetebilir. İngiltere’de aynı şekilde. Fakat bunu birlikte daha iyi yapabiliriz. Bu meseleyi benim için duygusal hale getiren, akıl ve kalp ile ilgili bir durum.” ifadelerinde bulundu.

İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP) lideri ve aynı zamanda İskoçya’daki bölgesel hükümetin Başbakanı olan Alex Salmond 2014 yılında bağımsızlığa ilişkin referanduma gitmek istiyor. Yapılan son anketler ise İskoçların sadece yüzde 30’luk bir kısmının bağımsızlıktan yana olduğunu gösteriyor.

Salmond, bağımsız bir İskoçya’nın daha refah içinde olacağını savunuyor. Cameron ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan, İskoçya Birinci Bakanı, “Başbakan’ın bu referandumun İskoçya’nın gelecekteki vizyonu açısından gerekli olduğunu anladığını düşünüyorum.” dedi.

Öte yandan Salmond’un referandumu İskoçya tarihinde İngilizlere karşı kazanılmış en ünlü savaş olan Bannockburn’un, 700’üncü yıl dönümünün kutlanacağı 2014 yılına denk getirmek istemesi, milliyetçi eğilimlerden çıkar sağlamayı umduğu yorumlarına neden oluyor.

(AA)

Kategoriler

Güncel Dünya