Almanya Cumhurbaşkanı Wulff istifasını açıkladı

Almanya Cumhurbaşkanı Wulff üzerindeki baskılar artıyor. Wulff, işadamı arkadaşından düşük faizli özel kredi aldığıyla ilgili haberlerin basında çıkması ve basını sansüre çalıştığı gerekçesiyle sert eleştirilere maruz kalmıştı. Dokunulmazlığının kaldırılması mecliste oylamaya sunulan Wulff, 'Bana olan güvenin zedelendiğini görüyorum, o nedenle istifa ediyorum' dedi.

Almanya tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanının dokunulmazlığının kaldırılması için resmi başvuruda bulunulması sonrasında Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un bugün istifa edeceği iddia edilmişti. 

İstifasını açıklamak için eşi Bettina Wulff'le birlikte kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Wulff, 'Bana olan güvenin zedelendiğini gördüm, o nedenle istifa ediyorum' dedi.

Wulff'un açıklamaya yapacağının duyurulmasıyla Almanya Başbakanı Merkel İtalya gezisini iptal etti.

Özel kredi iddiası

Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde, bir işadamı arkadaşından 500 bin Euro düşük faizli özel kredi aldığını parlamentodan ve kamuoyundan sakladığı gerekçesiyle Hannover savcılığı soruşturma başlattı.

Geleceği olmayan Cumhurbaşkanı

Almanya'nın en yüksek trajlı gazetesi Bild, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a bugün istifa çağrısında bulundu. Yine ülkenin en saygın siyasi dergisi Der Spiegel internet sitesinde manşetten verdiği haberde, 'Geleceği olmayan Cumhurbaşkanı' başlığını kullandı.

Alman medyasının bu olayın üzerine gitmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un tatillerini sıkça işadamlarına ait villalarda geçirdiği ortaya çıkmıştı.

Medya grubuna tehdit

Cumhurbaşkanı Wulff'un, Bild Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann'ı arayıp, haberlerin yayınlanması durumunda medya grubuyla ilişki kesme tehdidinde bulunmasının ortaya çıkması üzerindeki siyasi baskıları daha da arttırmıştı.

Cumhurbaşkanı Christian Wulff işadamı arkadaşından özel kredi aldığını kabul etti ve bunu kamuoyundan saklamasının hata olduğunu söyledi. Ancak Cumhurbaşkanı Wulff, basına sansür uygulamak istediği yönündeki suçlamaları kabul etmedi.

Dokunulmazlığı kaldırılabilir

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un dokunulmazlığının kaldırılması için Federal Meclis'te üçte ikilik çoğunluğun sağlanması gerekiyor. Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in 2010 Mayıs ayında beklenmedik istifası sonrasında Temmuz 2010 tarihinde göreve gelmişti.(vE)

(ntvmsnbc)

Kategoriler

Güncel Dünya