Noel Baba, Beyazıt Meydanı’nda yumruklanacak!

Noel’in gelmesiyle birlikte Türkiye’de bazı kesimler tarafından Hıristiyan fobisi yükseltilmeye çalışılıyor. Saadet Partisi’nin gençlik kolları olarak bilinen Anadolu Gençlik Derneği adlı grup, Noel Baba yumruklayan takkeli bir adamın resmedildiği afişinde “Yılbaşı ve Noel kutlamalarına HAYIR!” diyerek Beyazıt’ta eylem yapacaklarını duyurdu.

EMRE ERTANİ
emreertani@agos.com.tr

Grubun ‘Yılbaşı Toplumsal bir isyandır!’ başlığıyla yayımladığı metinde, “Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Öğrencileri olarak ülkemizde kutlanan yılbaşı ve Noel kutlamalarının yanlış olduğunu ve bunun Müslümanlığımıza indirilen bir darbe olduğunu haykırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Mesih İsa’nın ne zaman doğduğunun bilinmediği ve Hıristiyanlığını tahrif edildiği öne sürülen açıklamada, “Hz. İsa (A.S.)ın 1 Ocak’ta doğup doğmadığı kesin olarak belli değildir. 25 Aralık-6 Ocak tarihleri arasında doğduğu kabul edilmektedir. Bu tarihler arasında Hıristiyanlar Noel adı altında yılbaşı eğlencelerine başlarlar. Görülüyor ki, aslından uzaklaştırılmış ve tahrif edilmiş Hıristiyanlık, Peygamberinin doğum gününde bile bir kesinlik ve bir açıklık getirmekten uzaktır” dendi.

Noel ile bir alakası olmayan yılbaşı kutlamalarını birbirine karıştıran grup, ‘misyonerlik tehlikesi’ne de dikkat çekti:  “Noel’in, Müslümanlarca benimsenip uygulanması ise dinsel ve kültürel bir yozlaşma olarak görülmeli; böylesi bir tutumun; kendi dinî inançlarımızdan, değerlerimizden uzaklaşma ve başkalaşma sürecini hızlandırdığı, halkımıza-ülkemize yönelik Hıristiyan misyonerliği için de oldukça elverişli bir durum oluşturacağı gözden uzak tutulmamalıdır.”

Kendilerini zevk ve sefaya verirler...

24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece kiliselerde, sabah ayinleriyle kutlanan Noel için ise, “O geceyi neşeli geçirmek için her şeyi unutup, kendilerini zevk ve sefaya verirler” denen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çam ağaçlarını süsleyip püsleyerek dükkân vitrinlerine, evlerinin en değerli köşelerine yerleştirirler. Birbirleriyle tebrikleşirler. Dinî bir atmosfer içinde geçen Noel bayramı akabinde ise, yeni yıla giriş büyük bir çılgınlıkla, lüks ve israfla kutlanır. Hıristiyan ülkelerdeki dinden kaynaklanan bu eğlenceler, 31 Aralık günü en yüksek seviyeye ulaşır. İnsanlar adeta çılgınlaşarak kendilerinden geçerler. Kumar, içki, dans partileri düzenlerler. Kökeni itibarı ile dinsel bir tören olan Noel, Hıristiyan ülkelerinde şenlikler ile kutlanırken maalesef Müslüman yurdumuzda da büyük meydanlarda şenliklere dönüştürülüyor.”

Kategoriler

Güncel Gündem