‘İsviçre'de söyledim. Fransa'da da söylerim’

Avrupa Birliği(AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Özel Kasımoğlu Coşkun Lisesi tarafından düzenlenen Kariyer Günlerine konuşmacı olarak katıldı. Öğrenciler tarafından kapıda karşılanan Bakan Bağış, daha sonra bir konuşma yaptı. Konuşmasında İsviçre’de kendisi hakkında açılan soruşturmaya da değindi.

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Ermeni Soykırımı’nın inkârını suç sayan tasarıya da değindi. Bağış İsviçre'nin konuyla ilgili sözleri yüzünden soruşturma başlatmasıyla ilgili konuştu. Bakan Bağış, 'Nereye gitmem gerekirse gidiyorum. Gitmeye de devam edeceğim. Gittiğim ülkenin koşullarına göre de düşüncelerimi değiştirecek bir yapım yok. Ben bukalemun değilim. Neysem oyum. Kimsenin çektiği acıyı inkâr edecek bir yapım da yok. Ama her yaşanan acıyı soykırımdır diye tanımlayacak kadar at gözlüğü takmaya da niyetim yok. Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak elimizdeki belgeler, bilgiler, arşivler 1915 olaylarında yaşanan karşılıklı acıların olduğunu ama bunun bir soykırım olarak tanımlanmaya varamayacağını ortaya koyuyor. Ama bugün falan ülkede yaklaşan seçimler nedeniyle istismar içerisine giren bazı dar vizyonlu siyasiler üç beş tane oy toplayacak diye Türkiye yargısız infazı kabul etmez' dedi. Bağış, 'Ben İsviçre'de söyledim. Fransa'da da söylerim. Dünyanın dört bir yanında da söylerim. Bizim elimizdeki bilgilere belgelere göre soykırım yaşanmamış. Aksini ispat etsinler ondan sonra oturup konuşalım. Bana diyorlar ki İsviçre'de bu yasak bunu söyleyemezsin. Benim İsviçre bankalarında param yok olanlar düşünsün. Gerekirse gitmem ama gider bir daha da söylerim. Ben o ülkede falan siyasetçi üç tane oy alacak diye görüşlerimi değiştiremem. Bunu benden kimse beklemesin' dedi. Bağış bu kadar kararlı olmasının arkasında yatan nedenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek 'Arkamda kapı gibi duracağını bildiğim bir Başbakan ile çalıştığım için bugün bunları söylüyorum' dedi.

AB’yi içinde bulunduğu buhrandan Türkiye kurtarabilir

Türkiye'nin AB üyeliğinden, AB ülkelerinin içine düştüğü ekonomik krize kadar pek çok konuda konuştu. Bakan Bağış, 'Bugün AB'nin içine düştüğü buhrandan çıkışı aslında Türkiye'nin ortaya koyduğu modeldir, kardeşliktir, hoşgörüdür. İşte Türkiye'de milletin devletin bütün vatandaşların yüreklerinin toplu vurmasından rahatsızlık duyan birtakım iç ve dış mihraklar bugün ülkemizin içine fitne sokabileceklerini zannediyorlar. Sokamazlar arkadaşlar. Türkiye her geçen gün daha da güçlenmeye devam edecek. Türkiye milletiyle kaynaşarak dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak sadece kendi vatandaşlarına değil, sadece bölge halkına da değil, insanlık âlemine huzur veren bir ülke olmaya devam edecektir' diye konuştu.

 

Kategoriler

Güncel Türkiye Dünya

Etiketler

Zürih