Hrant Dink Hollanda'da anıldı

Amsterdam’da düzenlenen Hrant Dink anmasına katılan ve bir konuşma yapan Rakel Dink,'Eşimin bütün istediği aslında Türk'ü paranoyasından, Ermeni'yi de travmasından kurtarmaktı. Adalet uğruna var gücüyle konuştu, yazdı. Hayatı pahasına devam etti ve sonucu hayatına mal oldu' dedi.


Hrant Dink Anıldı ile  Skyturk360

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan Hollanda Türkiyeli İşçiler Birliği (HTİB) Derneği tarafından düzenlenen programda Hrant Dink anıldı. Programa Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, HTİB Başkanı Mustafa Ayrancı, siyasetçiler, sivil toplum örgütlerinden temsilciler ve işadamları katıldı. Etkinlikte konuşan Rakel Dink, eşinin hayatı pahasına mücadelesini yıllarca sürdürdüğünü söyledi.

'Eşimin bütün istediği aslında Türk'ü paranoyasından, Ermeni'yi de travmasından kurtarmaktı. Adalet uğruna var gücüyle konuştu, yazdı. Hayatı pahasına devam etti ve sonucu hayatına mal oldu' diyen Rakel Dink, 'Övünme hakkımız da olursa övünmeye ihtiyacımız olmasın. Övünmeyelim. Biz tekrar tekrar yardımcı olalım ki vahşeti sevenleri vazgeçirmeye çalışalım. Onlar gerçeği göremezler çünkü yine iyiliktir yenecek olan, gerçektir yenecek olan. Gerçektir kalacak olan. O 'gerçeği tanıdıkça gerçek sizi özgür kılacak' diyor Tanrı'nın sözü' dedi.

Hrant Dink'in başlattığı mücadeleye katkı veren herkese teşekkür eden Rakel Dink, eşinin anısının önünde saygıyla eğildiklerini belirterek, şunları söyledi: 'Bir birimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. İyi ki doğmuş, iyi ki var, iyi ki bu mücadeleyi başlattı, iyi ki bunca insanın acısının ortaya çıkmasına vesile oldu. Bize çok pahalıya mal oldu. Bedeli ağır oldu ama bedel ödenmeden elde edilenlerin değeri bilinmiyor. Onun için o da bedel ödemek istedi, dışarı gidebilirim dedi. Gidebilirdi de evet, ama seçmedi dışarı gitmeyi. Ülkemde mücadele edeceğim ki kendimi de ülkemi de dışarıdaki o cennetler gibi cennetleştireyim dedi.'

Türkiye’de azınlıklar hakkındaki gelişmelere de değinen Rakel Dink şöyle konuştu;

'Bütün haksızlıkları bir arada yaşıyoruz. Herkeste sanıyor ki devletimiz pırıl pırıl, işler yolunda yürüyor. Kim kimden hak talep edecek? Biz hem Ermeni, hem de azınlığız. Karşımızdaki devlet, biz de hakkımızı arıyoruz. Bize nasıl hak verecekler? Pek mümkün gibi görünmüyor ama adım adım ilerleme kaydediyoruz. Vakıf malları ile ilgili milim milim değişimler yapılıyor. Küçük değişiklikler yetmez. Aynı zamanda gerçeklerle yüzleşmeliler. Bizim için baştakilerin sözleri çok önemli. Bu işi, en tepedekiler başlayıp deklare ederse halk çok daha çabuk anlar. Biz yapılan sunumları bize hediye sunar gibi değil, iyilik yapar gibi değil, olduğu şekli ile bekliyoruz.'

‘Bizler de Hollanda’nın birer tedirgin güverciniyiz’

HTİB Derneği Başkanı Mustafa Ayrancı ise, 'Alevilerin, Sünnilerin, Yahudilerin Ermenilerin Anadolu topraklarında yüzyıllardır yaşadığı gerçeği gizlenmeye çalışıldı. Bütün bunların olduğunu yüksek sesle seslendiren Hrant Dink olmuştur. Hrant Dink gerçeğin ortaya çıkmasına ve toplum tarafından duyulmasına aracı oldu. Kendisini bile bile mayın tarlasının içine attı.

Toplum içerisinde kin, intikam tohumlarının saçılmasına karşı çıktı. Adeta ürkek bir güvercin hayatı yaşadı. Hrant Dink öldü ama öldürülemedi. Bizler göçmen işçiler olarak bulunduğumuz ülke Hollanda'da, Wilders gibi şahsiyetlerin karşısında var olma savaşında mücadele veriyoruz. Tıpkı Hrant Dink'te olduğu gibi bizler de buranın, Hollanda'nın birer tedirgin güverciniyiz' dedi.

Anma programına katılanlar daha sonra grup halinde, Amsterdam'da 2. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenlerin anısına dikilen anıta karanfil bıraktı. 

 

Kategoriler

Güncel Dünya