François Hollande ve Torino Belediyesi 1915'i tanıyor

Fransa'da Başkanlık için yarışan ve anketlerde Sarkozy'den önde gözüken Sosyalist Parti'nin adayı François Hollande 1915'i ve Ermeni Soykırımı'nı her zaman tanıdığını ifade etti. Hollande Soykırımı inkarı suç sayan yasayı desteklediğini ve desteklemeyi sürdüreceğini açıkladı. Öte yandan İtalyan yerel yönetimlerinden Torino Belediyesi, yayınladığı bir bildiriyle Ermeni Soykırımı'nı tanıdığını duyurdu.

Fransa'da Sosyalist Parti'nin Başkan adayı François Hollande, Ermeni Soykırımı'nı inkar etmeyi suç sayan yasayı destekleyeceğini açıkladı. Marianne isimli haftalık dergiye verdiği röportajda Hollande, yasayı her zaman desteklemeye açık olduğunu belirtti.

François Hollande, 'Ermeni Davası, Jean Jaures'in zamanından beri Fransız sosyalistlerince desteklenmektedir ve Fransa'ya gelen Ermeniler de çoğunlukla sol kanat belediyler tarafından destek görmüşlerdir. François Mitterand, hep Ermeni Soykırımı'nın tanınmasından yana olmuştur Yasa Lionel Jospin'in Fransa Başbakanı olduğu dönemde kabul edilmiştir. Yasanın, Ermeni Soykırımı'nı inkarın suç kabul edilmesini getirerek tamamlanması gerekirdi.

2006'da da karşı çıkan sağ, yasa tasarısını şimdi getirdi; zamanlamanın pek de iyi olmadığını söylemek gerekiyor. Bununla birlikte, bu metinden yana oy kullanmıştım, gerekirse bir kez daha kullanırım.' şeklinde konuştu.

İtalya Torino Belediyesi Ermeni Soykırımı'nı tanıdı

Öte yandan İtalya'nın Torino Belediyesi, 6 Şubat 2012 tarihinde yayınladığı bildiriyle 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak tanıdığını duyurdu. Belediye Başkanı'nın da imzasını taşıyan bildiride, kararın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun 1915'i, 1985 yılında bir soykırım olarak tanımlamış olmasının temel alındığı belirtildi.Torino Belediyesi yayınladığı bildiride, soykırım gerçeğinin tanınması için mücadele eden Ermeni halkıyla dayanışma içinde olacağını belirterek, Avrupa Birliği'den üyelik için aday olana Türkiye'ye 1915'te yaşananları soykırım olarak tanıması yönünde çağrıda bulunulmasını talep etti. Belediye bunu tarihi yaraların sarılması süreci olarak nitelendirirken, özellikle 1997 ve 1998 yıllarında Roma, Floransa, Milano ve Venedik gibi pek çok İtalyan yerel ve bölgesel yönetiminin Ermeni Soykırımı'nı resmi olarak tanıdığını hatırlattı.