Üç Azeri vekil Erivan'a gidiyor

Azeri milletvekili heyetinin, 21-23 Şubat tarihleri arasında Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yapılacak ''Euronest Parlamenterler Meclisi Sosyal Komitesi'' toplantısına katılmak üzere bugün Ermenistan'a gidecekleri bildirildi.

Azeri milletvekili heyetinin, 21-23 Şubat tarihleri arasında Ermenistan'ın başkenti Yerevan'da yapılacak ''Euronest Parlamenterler Meclisi Sosyal Komitesi'' toplantısına katılmak üzere bugün Ermenistan'a gidecekleri bildirildi.

Azerbaycan Milli Meclisinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, milletvekilleri Rövşan Rızayev, Ferec Guliyev ve Azay Guliyev'den oluşan milletvekili heyetinin, Ermenistan'da düzenlenecek ''Euronest Parlamenterler Meclisi Sosyal Komitesi'' toplantısına katılacakları ifade edilerek, toplantıda üye ülkelerde sivil toplumun gelişimi, yoksullukla mücadele stratejileri, meclislerde ve sivil toplum kurumlarında kadınların, gençlerin rolünün artırılması konularının görüşüleceği belirtildi.

Euronest’te temsiliyet hakkını kaybetmek istemeyen Azerbaycan, Yerevan’da düzenlenecek toplantıya bu sebeple bir heyet gönderdi. Önceki buluşmalarda taraflar arasındaki gerginliğin toplantılara da yansıtıldığı gözlenmişti. Avrupa Birliği’nin Doğu ve Kuzeydoğu’daki komşularıyla ilişkilerinin resmi uzantısı olan Euronest’te Polonya ve İsveç ağırlıklı rol üstleniyor. 2 Nisan’da gerçekleşmesi planlanan sonraki toplantının ise Bakü’de gerçekleşeceği belirtiliyor.  Euronest, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’dan oluşuyor.

 

Kategoriler

Güncel Dünya Ermenistan