Her yönüyle Hıristiyanlığı konuşuyorlar

Gençler, Sat-7 kanalında yayınlanan programda sorularıyla Hıristiyanlığı anlatmaya çalışıyorlar

LUSYEN KOPAR 
lusyenkopar81@hotmail.com

Ekim 2011’de Sat7 televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan ‘Kırk Tilki’ programı her dinden insanın ilgisini çekiyor. Programı hazırlayan üç gencin, her hafta, farklı bir kiliseye mensup bir konuğu, akıllarına gelen tüm sorularla çapraz ateşe tuttukları ‘Kırk Tilki’nin amacı Hıristiyanlığı sadece dini ritüellerle değil, yaşam tarzı, ideolojileri ve öğretileriyle Türkiye’ye tanıtmak. Bugüne dek programa katılan konuklar arasında Ermeni Kilisesi’nin liderlerinden Sahak Sırpazan Maşalyan, Der Dırtad Uzunyan, Kitabı Mukkades Şirketi’nin müdürü Tamar Karasu, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi’nin önderi Krikor Ağabaloğlu, Türk Protestan Kiliseleri Vakfı Başkanı ve Altıntepe Protestan Kilisesi’nin ruhani önderi Carlos Madrigal ve Yeni Yaşam Yayınları’nın yöneticisi, çevirmen ve yazar Ali Şimşek yer alıyor. Yönetmen Melih Ekener’le, 26 bölümünün çekimleri tamamlanan ‘Kırk Tilki’ üzerine konuştuk.  

•          ‘Kırk Tilki’nin nasıl bir formatı var? Çekimler ne zaman yapıldı?

Program iki parti halinde çekildi. İlk çekimlerde üç genç (Serli Balık, Senem Akçakaya, Yeşua Özçelik), gençliğin kafasında dolaşan tüm ‘tilki’ soruları, bilirkişi niteliğindeki konuklarına yöneltiyordu. İlk 13 bölüm Ocak ve Şubat’ta çekildi. Bu bölümler hem seyirciden hem de kanal yönetiminden olumlu tepkiler alınca, 13 bölüm daha çekilmesine karar verildi. Ağustos’ta çekilen bu bölümlerde ise, bir sunucu (Serli Balık), her bölümde farklı gençlerden oluşan 15-20 kişilik bir izleyici grubu ve bir konuk yer alıyor. 

•          Dini içerikli bir program yapmaya nasıl karar verdiniz?

Aynı televizyon kanalı için daha önce ‘İlişkiler’adlı bir komedi programı hazırlamıştım. O programda oyuncu olarak da yer alıyordum. Kanalın böyle bir gençlik programı yayınlamayı planladığını duyunca elimden gelen yardımı yapmak istedim. Programı oluşturduktan sonra yapımını ve yönetimini de bana verdiler. 

•          Programda Katolik konuklarınız da oldu mu?

Çok istememize rağmen, gün ve saatleri denkleştiremediğimiz için, şu ana kadar çektiğimiz bölümlerde bu mümkün olmadı. Ama ilk yapacağımız çekimlerde Katolik Kilisesi’nden konuklara da yer vermek istiyoruz. Gençler meraklı ve çok soru soruyorlar. Her sorunun uzmanından cevap almaları, bilgilenmeleri ve gerçeğe ulaşmaları açısından çok önemli. Ortodoks Kilisesi’ni ve uygulamalarını merak eden gençlerimiz Der Dırtad’dan bütün bilgileri alıp zihinlerinde yer etmiş olan yanlışları düzelttiler. 

•          26 bölümün ardından, programa devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Kanal istediği sürece yapmaya devam ederim. Gençlerin kafasında soru işareti kalmasını istemem.  Hotbird uydusu üzerinden yayın yapan Sat7 kanalında her Çarşamba akşamı 22.35’te yayınlanıyor ve Cu- ma günleri aynı saatte tekrarlanan program, internette, www.sat7turk.com adresinden takip edilebiliyor. 

Kategoriler

Toplum Kilise