'Kansere yeniden yakalandım'

Kübalı doktorlar, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in tekrar kansere yakalandığını açıkladılar. Devlet televizyonunda halka seslenen Chavez, tedavi için Küba'ya gideceğini açıklarken, yokluğunda yerine kimin vekalet edeceği bilinmiyor. 13 yıllık iktidarın nükseden hastalığı akıllara seçimi getirirken, muhalefet ise adayını belirliyor.

Kanserle mücadele eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, önümüzdeki günlerde Küba'da yeniden ameliyat olacağını açıkladı.

Kemoterapi görecek

Kübalı doktorlar, Hugo Chavez'in kalça bölgesinde 2 santimlik bir tümör saptadı. Venezuela'da 7 Ekim'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olan Hugo Chavez'in hastalığı yeniden nüksetti. Devlet televizyonunda dün Venezuela halkına seslenen Chavez, Kübalı doktorların, daha önce ameliyat olduğu bölgede 2 santimlik bir tümöre rastladıklarını, küçük bir operasyon geçirmek için bu ülkeye gideceğini söyledi.

Doktorların kötü huylu bir tümör tespit ettiklerini vurgulayan Chavez kemoterapi tedavisi göreceğini de belirtti.

13 yıldır iktidar

Venezuela'da 13 yıldır iktidarda bulunan Chavez 7 Ekim'deki seçimlerde 6 yıl daha ülkeyi yönetmeye talip. Ancak Chavez'in hastalığının yeniden nüksetmesi, yeniden seçilme ihtimalini düşürüyor. Chavez, Küba'da tedavi gördüğü dönemde yerine kimin vekalet edeceği konusunda ise bilgi vermedi.

Muhalefet adayını gösterdi

Venezuela'da muhalefet, devlet başkanlığı seçimlerinde 39 yaşındaki Henrique Capriles'i aday gösterdi.

Chavez'in hastalığının yeniden nüksetmesi sonrasında açıklama yapan Capriles'in seçim danışmanı Armando Briquet, Devlet Başkanı Chavez'in tamamen sağlığına kavuşmasını dilediklerini söyledi. Briquet, Chavez'in sağlık durumuyla ilgili doğru bilgi alamadıklarından yakındı.(vE)

Kategoriler

Güncel Dünya