Alman savcılarından Neonazi ‘Faşist’ gruba darbe

Alman savcılar, sekizi Türk ve biri Yunan olmak üzere dokuz kişinin ölümüyle sonuçlanan “Dönerci Cinayetleri”ni öven şarkıları nedeniyle “Gigi ve Esmer Şehrin Müzisyenleri” grubu hakkında harekete geçti.

Almanya'nın kuzeybatısında yer alan Osnabrück eyaletindeki savcılar, Neo-Nazi grubun solisti Daniel Giese'yi “ırkçı nefreti teşvik”le suçluyor.

Savcılar, ayrıca, “Adolf Hitler Yaşıyor” adlı albümde yer alan iki şarkıyı daha incelemeye aldı. Bu şarkılardan birisi ülkede yaşayan Türklerin İstanbul’a gönderilmesini diğeri de İkinci Dünya Savaşı’nın sembollerinden olan Auschwitz toplama kampında hiçbir Yahudi’nin ölmediğini savunuyor.

AFP’ye konuşan savcılık sözcüsü Alexander Retemeyer, Meppen’de yerel mahkemesine dosyayı ilettiklerini söyledi.

Cinayetleri 2009'da şarkı sözü olarak yazmış

Alman istihbaratına göre, 42 yaşındaki Giese ve grubu “Gigi ve Esmer Şehrin Müzisyenleri” ülkedeki Neo-Nazi grupları tarafından son derece iyi biliniyor. Giese’nin 2009’da piyasaya çıkan “Döner Cinayetleri” adlı şarkının sözlerini, geçtiğimiz yıl ortaya çıkarılan Neo-Nazi cinayetlerine ithafen yazdığı düşünülüyor.

Şarkıda cinayetleri gerçekleştiren terörist gruba teşekkür edilirken, öldürülen sekizi Türk, biri Yunan dokuz kişi kastedilerek, “Dokuz yetmez” deniliyor. Şarkının yer aldığı albüm 2010 yılında yasaklanmıştı.

Alman kamuoyunda, 2000 ve 2006 yılları arasında Türk ve Yunan kökenli dokuz kişi ile 2007 yılında bir kadın polis memurunun Neo-Nazi gruplar tarafından öldürülmesi, “Dönerci Cinayetleri” olarak biliniyor.

Kebapçı işletenleri hedef alan saldırıları, Nasyonal Sosyalist Yer altı isimli ırkçı örgüt üstlenmişti. Grup ayrıca Köln şehrinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir mahalleye yönelik bombalı saldırıyı da üstlendi. Bu saldırıda da 20 kişi yaralanmıştı.