Almanya'da medeniyet dersi

Neonazi faşizminin kurbanı 10 kişi için Berlin'de tören düzenlendi. Başbakan Angela Merkel kurbanların yakınlarından özür diledi ve cinayetlerin tamamen aydınlatılacağına söz verdi. Anmada, her bir kurban için birer tane, ırkçı terör kurbanları ve 'Almanya'nın geleceğine olan umut' için birer tane daha olmak üzere 12 mum yakıldı.

Almanya'da Nasyonal Sosyalist Yeraltı adlı terör hücresinin öldürdüğü 8'i Türk 10 kişi için başkent Berlin'de devlet töreni düzenlendi. Başbakan Angela Merkel konuşmasında kurbanların ailelerinden özür diledi.

Berlin’in Gendarmenmarkt Konser Salonu'nda düzenlenen törene başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere çok sayıda politikacının yanı sıra Nasyonal Sosyalist Yeraltı adlı terör hücresinin cinayetlerine kurban giden 10 kişinin aileleri ve yakınları katıldı.

Irkçılıktan kurtulma umuduyla 12 mum

Anma toplantısında kurbanlar için 12 mum dikildi. Mumlardan 10'u Neo-Naziler tarafından öldürülen kurbanlar için, bir tanesi şimdiye kadar ırkçı teröre kurban gidenler ve bir tanesi de Almanya'nın geleceğine olan 'umut' için törende yer aldı. Ayrıca tören sırasında Almanya genelinde Almanya ve Avrupa Birliği bayrağı yarıya indi.

Başbakan Merkel özür diledi

Başbakan Merkel törende yaptığı konuşmada, kurbanların ailelerinden işlenen cinayetler nedeniyle af dilerken, cinayetlerin tamamen aydınlatılacağı sözünü de verdi.'Kurbanların yakınları şu anda aramızda. Buraya geldikleri için onlara teşekkür ediyorum' diyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, 'Başka meselelerle uğraşırken, belki bu saldırılar üzerinde yetirince duramadık' itirafında bulundu.

İşveren ve sendikalar da andı

Neonazi kurbanlarının bugün anıldığı tek yer Berlin değildi. İşverenler ve sendikalar kurbanların anısına saat 12:00'de bir dakikalık saygı duruşu yaptı. Başkent Berlin'de ve Bonn'da bayraklar yarıya indirildi.

 

Almanya Başbakanı Merkel'in konuşması:

(NTV)

'Biliyorum babam benimle gurur duyacak'

Yaklaşık bin 400 kişinin katıldığı toplantıda Neo-Nazi terörüne kurban giden Türklerin yakınları adına, babasını saldırıda kaybeden Semiya Şimsek konuştu. Semiya Şimsek, 'Bir kenara çekilip beklersek, bu bize bir şey kazandırmaz' şeklinde konuştu. 'Bu konuşmayı yaptığımda babamın benimle gurur duyacağını biliyorum' diyen 25 yaşındaki Semiya Şimsek, babasını kaybetmesine rağmen uzun yıllar sanki uyuşturucu mafyasıyla bağlantıları varmış gibi zan altında tutulduklarını hatırlatarak, o dönemde annesine yapılan baskıyı ve çocuk olarak yaşadığı travmaya dikkat çekti.

Nazım Hikmet şiiri okundu

Aşırı sağcıların saldırısında hayatını kaybeden Türklerden birinin kızı olan Gamze Kubaşık da Nazım Hikmet'in 'Davet' şiirini okudu. Türk kökenli Alman oyuncu Erol Sander Ahmet Muhip Dranas'ın 'Kar' şiirini okurken, Alman sanatçı Iris Barben de Alman yazar Heinrich Böll'den bir alıntı yaptı.

Anma töreninde ayrıca Cemal Reşit Rey ve Johann Sebastian Bach’ın eserleri Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi Senfoni Orkestrası tarafından icra edildi. Toplantıda Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı olması beklenen Joachim Gauck da hazır bulundu.

Neonazi suç örgütü

2011 yılının Kasım ayında, yıllardır işlenen cinayetlerin Neo-Nazi'ler tarafından işlendiğinin ortaya çıkması, Almanya’da büyük infial ve şaşkınlık yaratmıştı. Irkçı şiddetin kurbanları için devlet töreni düzenlenmesi girişimi ise eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un geçen yıl kasım ayında kurban yakınları ile biraraya gelmesinin ardından gündeme gelmişti.

Almanya'da 2000 ile 2007 yılları arasında çoğu restoran işletmecisi, sekizi Türk ve biri Yunan dokuz işadamı, faili meçhul cinayetlere kurban gitmiş, seri cinayetlerin arkasında Nasyonal Sosyalist Yeraltı Grubu (NSU) adlı Neonazi bir örgüt çıkmıştı. Örgüt aynı zamanda 2001 ve 2004 yıllarında meydana gelen ve 23 kişinin yaralanmasına neden olan patlamalardan da sorumlu tutulyor. 'Dönerci cinayetlerinin' ve 12 banka soygununun faili NSU üyeleri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos bir banka soygunundan sonra yakalanacaklarını anlayınca 4 Kasım 2011 tarihinde intihar etmişti. Doğu Almanya'nın Thuringen eyaletinde bulunan Zwickau şehrinde çok sayıda belgenin olduğu örgüt evini yakmaya çalışan üçüncü üye Beate Zschaepe ise emniyet birimlerine teslim olmuştu. Hücrenin Alman gizli servisi tarafından korunmuş olabileceği yönündeki ipuçları da ülkeyi sarsmıştı. Almanya Başbakanı Merkel cinayetleri 'utanç verici' olarak tanımlamıştı.

Alman Adalet Bakanlığı tazminat ödedi

Almanya’da Neonazi 'terör örgütü' kabul edilen “Nasyonal Sosyalist Yeraltı” tarafından planlanan terör eylemlerinin kurbanlarına ve bu olaylarda hayatını kaybeden kurbanların yakınlarına tazminat ödenmeye başlanmıştı.

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger'in sözcüsü, kurbanlara tazminat ödenmeye başlandığını ve çok sayıda tazminat başvurusunun bu bağlamda değerlendirmeye alındığını 30 Ocak'ta kaydetmişti. Sözcünün açıklamalarına göre, tazminat miktarı 5 ila 10 bin euro arasında değişiyordu. Klasik anlamda bir tazminatın söz konusu olmadığı, genel bir meblağın belirlendiği ve kurbanların ne kadar zarara uğradıklarını kanıtlamasına gerek olmaksızın bu paranın ödendiği açıklanmıştı.(DW)

Tazminatlar, bakanlığın aşırı sağ terörü kurbanlarına ayrılan bir milyon euroluk bir fonundan ödenmişti. Hür Demokrat Partili Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, tazminat ödenmesi planlarını geçen kasım ayında gündeme getirmişti.(vE)