Ortaköy’den ‘şeffaflık’ çağrısı var

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı Yönetimi, 21 Şubat Salı günü gazetemizi ziyaret ederek yıllık bütçeleri hakkında bilgiler verdi.

 

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı Yönetimi, 21 Şubat Salı günü gazetemizi ziyaret ederek yıllık bütçeleri hakkında bilgiler verdi. Vakıf yönetimi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, yıllık gelir gider tablolarını toplumun bilgisine sundu. İskender Şahingöz başkanlığındaki yönetim kurulunda Arsen Erol, Haçik Gökçeoğlu, Harutyun Kuyumciyan, Melkon Sahakoğlu, Adis Demircioğlu ve Aret Koryan yer alıyor.

Büyük uğraşlar ve mücadeleler sonucunda geliştirdikleri Lotus Evleri projesinin hem Ortaköy’e, hem de diğer vakıflara büyük ekonomik katkı sağladığını söyleyen vakıf başkanı İskender Şahingöz, bu yıl her okula yardımda bulunduklarını hatırlatarak, geliri olan tüm vakıfların bu tür yardımları diğer kurumlardan esirgememesi gerektiğini söyledi.

Kilisenin restorasyonu için çalıştıklarını ifade eden Şahingöz, Tarkmançats Okulu’nda da en üst seviyede eğitim vermek istediklerini söyledi.

Herkes şeffaf olmalı

Yıllık bütçe hakkında bilgiler veren vakfın mali işler sorumlusu Harutyun Kuyumciyan, gelirlerinin çok büyük bir kısmını Lotus Evleri’nden elde ettiklerini belirtirken, toplam 5.911 milyon TL’lik gelirin 887 bin TL’sini bağış olarak Ermeni toplumunun diğer kurumlarına aktardıklarını, ayrıca 133 bin TL de nakdi yardımda bulunduklarını ifade etti. Böylece Ortaköy Vakfı gelirlerinin 5’te 1’ini diğer kurumlarla paylaşmış oldu.

Vakıf başkanı İskender Şahingöz, yaklaşık 5 milyon 300 bin TL gelir elde ettikleri Lotus Evleri’nin vakıf açısından önemine vurgu yaparak, “Tüm vakıflar, elimizdeki kaynakları iyi değerlendirirsek, şehrin her yerinde vakıflarımıza gelir sağlayacak yatırımlar yapabiliriz” dedi. Vakıfların, elde ettikleri gelirleri ve toplam giderleri hakkında toplumu bilgilendirmesi gerektiğinin de altını çizen Şahingöz, “Herkes şeffaf davranmalı” ifadesini kullandı.

Seçimlere ilgi yok

Seçimlerin il geneline açılmasını şu an için doğru bulmadığını ifade eden İskender Şahingöz, “Türkiye Ermeni toplumu vakıf seçimlerine duyarlı değil. Kilisede, vakıflarda olan bitenden kaç kişi haberdar? Seçimleri il geneline açtığını söyleyenler, sadece üç semtin kilisesine sandık koyuyor. Örneğin Boğaz’da tek bir kiliseye sandık konmuyor. Hal böyleyken seçimlerin il geneline açılmasını doğru bulmuyorum. Oy kullanan sayısı az olduğu için manipülasyona açık bir durum doğuyor. Ancak toplum bu konulara ilgi duyarsa ve oy kullanımı artarsa o zaman tabii ki il geneline açılmasını canı gönülden desteklerim” ifadelerini kullandı.

Şahingöz, öte yandan, 27 Ağustos’a kadar mülklerin iadesi hakkında yapılacak başvurular kapsamında yaklaşık 10 mülkün iadesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuracaklarını söyledi. 

Kategoriler

Toplum Vakıflar Kilise