Sosyal medya devrimleri bağımsız ağını arıyor

Arap Baharı ve Occupy (İşgal) hareketlerinde önemli rol oynayan Sosyal Medya devrimi kendi platformunu arıyor. Mevcut sosyal medya platformlarının ihtiyaç duyulan esnekliği sağlamamaları nedeniyle, hiyerarşisiz, merkezi olmayan ve katılıma açık bir bağımsız sosyal ağ oluşturuluyor. Açık kaynak kodlu olacak TheGlobalSquare projesi için 'coder'lara çağrı yapılıyor.

Arap Baharı, Occupy (İşgal) hareketleri, Wikileaks'in ortaya çıkışı, bunun üzerine küresel olarak Anonymous hareketinin doğmasıyla git gide belirginleşen Sosyal Medya devrimi, kendi mecrasını arıyor. Son dönemde küresel çapta lobi faaliyetleriyle örgütlenen SOPA-PIPA ve ACTA gibi keyfi sansür uygulamalarına karşı direniş içerisinde de olan küresel sosyal medya aktivizmi, TheGlobalSquare projesini hayata geçiriyor. 

Bağımsız sosyal ağ projesi TheGlobalSquare için Alternatif Bilişim'den Yetkin Sal'ın yazısını yayımlıyoruz:

Geçen yıl dünyayı kasıp kavuran Arap Baharı ve Occupy(İşgal) hareketlerinde sosyal medyanın önemi sıkça ve belki de haddinden fazla vurgulanmıştı. Bu hareketin temsilcileri (Take the Square, WLCentral.org, United for Global Change, 15october.net, European Revolution, Reflections on a Revolution) artık kendilerini yeni bir platforma taşıma kararı aldılar. Bu kararın arkasında Facebook ve Twitter’ın mobilizasyon konusunda başarılı olduğu vurgulanmakla beraber, limitli oluşu, ihtiyaç duyulan fonksiyonlara izin vermemesi ve çalışma grupları yaratamamak gibi kısıtlamalardan oluşuyor.

Ayrıca açık kaynak kodlu, her dilin ve ihtiyaç duyulan fonksiyonun eklenebileceği, merkezi olmayan ve lidersiz ayrıca güvenli bir ağ oluşturma çabası içerisindeler. Yapmak istedikleri şey tek tek sahip oldukları “meydan”ları global bir hale getirmek.

Bunun elbette başka denemeleri de mevcut ama bireysel çabalardan öteye gitmeyen bu çabaları artık küresel bir şekilde yapılabilir hale getirmek istiyorlar. Bu yüzden de tüm dünyadan “coder”lara bir çağrıları var. Varolan P2P ağları üzerinden yardım etmek isteyen coderları ve internet özgürlüğüne inanan insanları http://wiki.theglobalsquare.org/wiki/Main_Page (insiyatifin Wiki sayfası) okumaya sonra da aralarına katılmaya çağırıyorlar. Böyle bir şeyin çok zor olduğunun farkındalar ama “Internet topluluğunun böyle bir insiyatif göstermede böyle bir noktaya ulaştığına” inanıyorlar.

(Yetkin Sal / alternatifbilisim.org)