‘Topkapı’nın desteğe ihtiyacı var’

Şehir merkezinden uzakta yaşayan ailelerin çocuklarının eğitim aldığı Topkapı Levon Vartuhyan Okulu için bu hafta sevgi sofralarında destek aranacak. Okulun bağlı olduğu Topkapı Surp Nigoğayos Kilisesi Vakfı’nın başkanı Monik Ergan, vakıflar arasında en çok Topkapı’nın desteğe ihtiyacı olduğunu söylüyor.

 

Surp Nigoğayos Kilisesi’nin yönetimine girerek Topkapı okulunun açık kalmasını sağlayan Monik Ergan, önümüzdeki yıl vakfın yönetiminden ayrılacağının işaretini verdi. Yönetim kurulu üyeleri Nıvart Barın, Margrit Nalbantgazaroğlu, Murat Çakan, Rakel Yaşgüçlükal ve Yevkine Vanlıoğlu ile birlikte Agos’u ziyaret eden Vakıf Başkanı Monik Ergan şöyle konuştu: “Geçen yedi yılda, yönetim kurulundaki arkadaşlarımla uyumlu bir ekip oluşturduk. Var gücümüzle çalıştık. Önümüzdeki yıl yönetimdeki ikinci dönemimizi dolduracağız. Umarım bizden sonra da güçlü bir grup vakfın yönetimine girer. Topkapı Okulu yaşamalı, çünkü önemli bir misyonu yerine getiriyor.” 

Toplumun desteğini görmekten memnun olduklarını belirten Monik Ergan, “Toplumun desteğini görmek bize güç veriyor, bizi ayakta tutuyor. Okula yüksek miktarlarda giyim ve gıda yardımı yapılıyor. Ancak bunlar yeterli değil. Vakfın finans gereksinimi var.

Sıra varlıklı vakıflarda

 Bazı kurumlar yıllardır belirli insanların bağışlarıyla yaşatılıyor. Oysa bizim varlıklı kurumlarımız var ve şimdi artık sıra onlarda. Bu yıl en büyük yardımı Ortaköy Vakfı’ndan aldık. Diğer kurumların da destek olmasını bekliyoruz. Şu an en çok Topkapı’nın yardıma ihtiyacı var” diyor.  Ergan, Beyoğlu Üç Horan Vakfı’nın 603 kişiye dava açmasını da eleştirdi: “Keşke mahkeme masraflarına, avukatlara, noterlere ödenen paralar, kardeşlerimizi süründürmek yerine eğitim için harcansaydı.” Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı’nın on okula toplam 500 bin TL yardımda bulunduğunu anımsatan Ergan, yardımın anlamlı ve kıymetli olduğunu, fakat adil bir paylaşım sistemi kurulamadığını belirterek, “Sistem ters işledi. Geliri yüksek olan okula, bizim gibi geliri olmayana kıyasla daha fazla yardım yapıldı. Umarım önümüzdeki yıl bu durum düzeltilir” dedi. 

Topkapı Kilisesi’nin geleneksel isim günü vesilesiyle, 11 Aralık Pazar günü Kumkapı’daki Harutyun Amira Bezciyan Salonu’nda kurulacak olan sevgi sofralarında 85 öğrencinin eğitim gördüğü Topkapı Levon Vartuhyan Okulu için destek istenecek.

Kategoriler

Toplum Okullar