Rehinelere karşı 50 İD üyesi takas edildi iddiası

11 Haziran günü kaçırılan ve 101 gün sonra serbest kalan 49 rehinenin verilmesi karşılığında Suriye’deki Tevhid Tugayı’nın elinde olan, öldürülen İD (IŞİD) komutanlarından Hacı Bekir’in eşi ve çocuklarının da arasında bulunduğu 50 kişinin İD’e teslim edildiği iddia ediliyor.

Hürriyet Gazetesi’nden Deniz Zeyrek’in haberine göre, 49 konsolosluk çalışanı için yapılan pazarlıklarda İD tarafı, Ocak 2014’ten beri Suriye’deki Müslüman Kardeşler bağlantılı Tevhid Tugayı’nın (Liva El Tevhid) elinde olan Hacı Bekir’in eşi ile çocuklarının da aralarında bulunduğu bir grubun serbest bırakılmasını talep etti.

Bazıları Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) ayrılan ve 7 ayrı grubu çatısı altında toplayan İslami Cephe’nin parçası olan Tehvid Tugayı’yla yapılan görüşmelerin ardından, Hacı Bekir’in eşi ve çocuklarıyla bazı IŞİD mensuplarının serbest bırakılması kabul edildi.

Eş zamanlı teslim 

Bunun üzerine Başkonsolosluk çalışanlarının Akçakale sınırında Türkiye’ye teslim edildiği dakikalarda, Suriye’de Halep yakınlarında Liva El Tevhid örgütü de yaklaşık 50 IŞİD mensubunu teslim etti. 19 Eylül günü saat 20.00’de Rakka’ya ulaşan Türk rehineler, Liva El Tevhid elindeki rehineleri IŞİD militanlarına teslim edinceye, yani 20 eylül sabah saat 05.00 oluncaya dek oyalandı.

Hürriyet’in takas konusundaki sorusuna Adalet Bakanlığı yetkilileri, 'Adalet Bakanlığı bünyesindeki cezaevleri envanterinde herhangi bir eksilme yoktur' karşılığını verdi.

Erdoğan: yeri gelir takas yapılır

‘Velev ki takas var’ sözleri gündeme oturan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam New York'taki Dış İlişkiler Konseyi'nde (CFR) yaptığı konuşma sırasında ise, 'Rehinelerin serbest bırakılması karşılığında IŞİD'e bir şey verilip verilmediği' sorusunu, 'Bu operasyonda parasal hiçbir ilişki kesinlikle olmamıştır. Bu işin en açık yanıdır. Bunun dışındaki yanına gelince, bazıları ‘takas yaptılar’ dedi. Yeri gelir takas da yapılır. Ama ona hazırlanmak ayrı bir maharettir. Bu tür adımlarla bu sağlanmıştır. Bir tane esiri için bin 500 rehineyi veren İsrail'e bu soruyu sordular mı, onu merak ediyorum. Bin 500 rehine verdi, sadece bir askerini alabilmek için. Demek ki olabiliyormuş' diye yanıtlamıştı.

Davutoğlu: Takas yok 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün akşam katıldığı televizyon programında takas iddiaları sorusu üzerine, 'Bu bir operasyondu' şeklinde nitelendirdiği süreçle ilgili pazarlık ve fidye iddialarını yalanlamıştı.

Hacı Bekir kimdir?

Tam adı Semir Abdulhamed El Abidi El Deliymi olan, katıldığı örgütlerde 'Hacı Semir' adıyla da anılan Hacı Bekir, İD kurulmadan önce başında bulunduğu 'Tevhid ve Cihad' yapılanmasıyla birlikte, Ebu Mus’ab Zerkavi liderliğindeki El Kaide’nin Irak koluna katılmıştı.

ABD tarafından Irak’ta tutuklanan ve bir süre Ebu Garib cezaevinde kalan Hacı Bekir, serbest kaldıktan sonra Suriye’ye göç etmişti. Suriye’nin Halep kentini kuşatan İD birliklerine komutanlık eden Hacı Bekir, ocakta Tevhid Tugayları’yla girdikleri bir çatışmada ölmüştü. Çatışma sonrasında Tehvid Tugayı, Hacı Bekir’in eşi ile çocuklarıyla birlikte çok sayıda İD üyesini esir almıştı.

Kategoriler

Güncel Gündem