BDP'nin erken Newroz kutlamasına yasak

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu BDP'nin pazar günü Zeytinburnu'nda Nevruz'u kutlama talebine karşılık, 'Pazar günü kutlamaya izin yok. Kutlamalar 21 Mart Çarşamba yapılabilir' dedi. Öte yandan Diyarbakır'daki Nevruz alanında incelemelerde bulundan Selahattin Demirtaş, 'Nevruz, Kürtler açısından taleplerin ifade edildiği bir güne dönüşmüş durumda' dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu BDP'nin pazar günü Zeytinburnu'nda Nevruz'u kutlama talebine izin vermedi. Vali Mutlu 'Pazar günü kutlamaya izin yok. Kutlamalar 21 Mart Çarşamba yapılabilir' dedi.

Öte yandan, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da Nevruz kutlamasının yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Bağlar ilçesinde kutlamaların yapılacağı alana giden Demirtaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, alanın Nevruz kutlamalarına ayrılmış dünyadaki tek özel nevruz meydanı olduğunu belirtti. Ortadoğu ve Orta Asya halklarının önemli bir kısmının nevruzu kutladığını ifade eden Demirtaş, 'Nevruz, Kürtler açısından taleplerin ifade edildiği önemli bir güne dönüşmüş durumda. Dolayısıyla biz de nevruzun bütün ihtişamıyla dünyaya mesaj vermesi açısından ciddi bir hazırlık yürütüyoruz' dedi.

Osman Baydemir ise, bu yıl daha hızlı ve etkili bir teknik altyapı çalışması yürütüklerini, anlatarak, 'Pazar günü hemşehrilerimiz, toplu taşıma araçlarımızdan ücretsiz istifade edebilecekler. Yeteri miktarda lavabolarımız olacak ve aynı zamanda platform çalışmaları tamamlanmak üzere' diye konuştu.

Kategoriler

Güncel Gündem