Sevag cinayetinde olay yeri görüntüleri mahkemeye ulaştı

Batman’a bağlı Kozluk Gümüşörgü Jandarma Komutanı’nda askerliğini yaptığı sırada bir başka asker Kıvanç Ağaoğlu tarafından öldürülen Sevag Balıkçı’nın hayatını kaybettiği yerin olay yeri görüntüleri avukatlara ulaştı. Görüntüler, davanın seyri bakımından büyük önem taşıyor.

Vartan Estukyan

vartan@agos.com.tr

Geçen yıl 24 Nisan’da öldürülen Balıkçı’nın olay yeri görüntülerinde, vurulduğu yer ile Kıvanç Ağaoğlu’nun ateş ettiği nokta beyaz. Kritik önemdeki bir tanığın ifadesini değiştirmesinin ardından, olayın gerçekleşme şeklinin görüntülere bakılarak netlik kazanacağı belirtiliyor. Fotoğraflarda, karakolda iki gözetleme kulesinin bulunduğu görülüyor. Çit çekmek için görevlendirilen sekiz askerin durduğu nokta da fotoğraflarda görülmekte. Kulelerle olay yeri arasında yaklaşık üç metre bulunuyor. Çitin karakola yakın tarafında şüpheli Kıvanç Ağaoğlu’nun, aşağı tarafında ise er Sevag Şahin Balıkçı’nın durduğu belirtiliyor. Balıkçı ile Ağaoğlu arasında ise en fazla dört metrenin olduğu olayla ilgili krokide görülüyor.

Sevag Şahin Balıkçı’nın vurulmasından sonra çekilen görüntülerde, yerde kan izleri ve Balıkçı’nın çit çekerken taktığı kanlı eldiven yer alıyor. Karakolda görev yapan askerler, şüpheli ile Balıkçı'nın durduğu noktalarda olayı canlandırırken, hem karakolu hem de olay yerini içerecek şekilde fotoğraflar çekilmiş. Karakolda görevli askerler, Balıkçı’nın ölmeden önce bulunduğu alanı tebeşirle çizerken, vurulduğu noktayı da ‘1’ rakamıyla işaretlemiş. Ağaoğlu’nun ateş ettiği nokta ‘2’, eldiven ise 3 numarayla işaretlenmiş. Ayrıca görüntülerde Ağaoğlu'nun ateş ettiği silah da yer alıyor.

Görüntüler ifadeleri çürütüyor

Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavurt, Agos’a yaptığı açıklamada, görüntülerin, tanıkların ifadelerindeki çelişkileri net bir şekilde ortaya çıkardığını söylüyor: “Tanıklar, ifadelerinde Sevag Şahin Balıkçı’nın güvenlik nedeniyle vurulduğunu söylüyorlar. Oysa görüntülerde, arkada iki tane gözetleme kulesinin olduğunu görülüyor. Bu da, güvenlik savunmasını çürütüyor.” Henüz otopsi görüntülerinin incelenmediğini söyleyen Halavurt, görüntüler üzerinde teknik bir çalışma yapıp oluş biçimi hakkında tespitlerde bulunmak istediklerini de belirtti.