Suriye’deki olayların sona ermesi için dua ettiler

Hatay’ın Samandağ ilçesinde, Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı’daki Meryemana Kilisesi’nde Karasun Manug Anması (40 şehitler) yapıldı. Başrahip Zakeos Ohanyan’ın önderlik ettiği ayine yurtiçi ve yurt dışından 450 Ermeni katıldı.

 

İskenderun Ermeni Kilisesinde ayin yaptıktan sonra Samandağ’a gelen grup, ayin süresince kilisede mum yakıp dua etti.

İstanbul’dan otobüslerle geldikleri Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’ni ziyaret eden grup, Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi için de dua etti.

Başrahip Zakeos Ohanyan, ayin sonrası yaptığı açıklamada “Bu gün İskenderun’da Karasun Manuk Kilisesi’nde Allah’a şükürler olsun ibadetlerimizi yaptık. Dördüncü yüzyılda yaşamış şehitler anısına, memleketimizin huzuru ve esenliği için dua ettik. Dualarımızda özellikle komşumuz Suriye’de olan olayların bir an evvel sona ermesi ve bu coğrafyada barışın hâkim olmasını diledik. Aynı zamanda Hatay valimize, belediye başkanımıza, huzur ve güvenliğimizin sağlanmasında emniyet güçlerimize de teşekkür ediyoruz. Onların sayesinde ibadetlerimizi güvenle yaptık” ifadelerini kullandı.

Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nde yapılan duaya Başrahip Zakeos Ohanyan’ın yanı sıra, Peder Kevork Çınaryan ve Hatay bölgesi din görevlisi Peder Avedis Tabaşyan da katıldı.