AGİT’ten sürekli barış için birlikte çalışma çağrısı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu, Karabağ sorununa ilişkin, taraflara şiddet olaylarının artmasını engellemek için itidal çağrısında bulundu.

İsviçre'nin Basel kentinde düzenlenen AGİT 21. Bakanlar Konseyi toplantısı devam ederken, AGİT Minsk Grubu'nun Eşbaşkanları Rusya, ABD ve Fransa, ortak açıklama yayımladı. Açıklamada, "Azerbaycan-Ermenistan sınırında geçen sene şiddet eylemlerinin artış göstermesinden dolayı müteessiriz" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Fransa'nın AB Bakanı Harlem Desir tarafından yapılan açıklamada, "Soruna yönelik herhangi bir askeri çözüm yok. Biz, tüm tarafları şiddet eylemlerinden uzak durmaya ve uzun süreli barış için birlikte çalışmaya davet ediyoruz" ifadeleri yer aldı. Açıklamada, "Biz, tüm taraflara, şiddet olaylarının artmasını engellemek için itidal çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Bakanlar, Karabağ ihtilafının barışçıl şekilde çözümünü, güçlü bir şekilde ve kararlılıkla desteklemeye devam ettiklerini bildirdi.

Haziran ve temmuzdaki askeri operasyonlarda birçok insanın hayatını kaybettiği ve taraflar arasında karşılıklı güvenin azaldığının belirtildiği açıklamada, "Taraflar, 1994 ateşkes anlaşmasını pekiştirmek ve barış görüşmelerini ilerletmek için daha uygun bir atmosfer sağlama noktasında ek kararlar almalı" uyarısında bulunuldu.

Karabağ nedeniyle Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerginlik son olarak, Karabağ savunma kuvvetlerine ait bir helikopterin sınırda düşürülmesiyle tırmanmış; helikopterde hayatını kaybeden üç pilotun cenazesi ihtilaf yüzünden 10 gün boyunca tarafsız bölgede bırakılmıştı. Yazar Hakkında