KÜLTÜR SANAT

SERGİ Hareket eden bedenlerin demokrasisi

Sanatçı Oliver Ressler’in ‘Kim Kimi Güverteden Atar?’ başlıklı sergisi, küresel krize Marksist perspektiften verilmiş sıkı bir aktivist cevap gibi. Sergi 15 Ocak'a kadar SALT Galata'da.
TİYATRO İzleyiciyi kıskıvrak yakalayan serzeniş

Gerek aldığı ödüllerle, gerek bu ödülleri izleyici nezdinde hak edişiyle geçen sezonun en çok ses getiren oyunlarından biriydi ‘Antabus’. Seray Şahiner’in aynı adlı romanından uyarlanan oyun, geçen yıl Tatbikat Sahnesi’nde sahnelenmeye başlamıştı; bu yıl Semaver Kumpanya ile yoluna devam ediyor.
SİNEMA ‘En tehlikeli olan bizim kendimize ket vurmamız’

İlk gösterimini 11 Eylül’de Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nden ödüllerle dönen Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Tereddüt’ filmi Başka Sinema kuşağında vizyona girdi. İstanbullu genç bir kadın psikiyatrist olan Şehnaz’ın, bir taşra kasabasındaki mecburi hizmeti sırasında 16 yaşındayken zorla evlendirilerek sahil kasabasına getirilmiş Elmas›la hastanede yollarının kesişmesi üzerinden ilerleyen hikâye, Şehnaz’ın hafta sonları mimar eşi Cem’le paylaştığı görünüşte mükemmel, özündeyse örselenmiş evliliği hattında katmanlaşıyor. Filmin yönetmenliği dışında senaryo ve yapımını da üstlenen Ustaoğlu ile tüm bu katmanlar üzerinde söyleştik.