DİASPORA / ERMENİSTAN

DİASPORA / ERMENİSTAN Tarihin tekerrürü: Zorunlu göç ve yeni ‘ev’ Ermenistan

Karabağlı Ermenilerin, dokuz ay süren ablukanın ardından Eylül ayında Ermenistan’a zorunlu göçü şu an Ermenistan’ı en çok sarsan konu. Yaklaşık yüz bin insanın evlerini, yaşamlarını bırakıp çoğunun yanına hiçbir şey almadan belirsizliğe doğru yola düşmesinin üstünden neredeyse bir buçuk ay geçti. Ermenistan’a yerleşen insanların durumunu anlamak, İnsan Hakları Gündemi sayfası okurlarına aktarmak için her sene olduğu gibi Ermenistan’a geldim.
DİASPORA / ERMENİSTAN Ermenistan Rusya'ya Roma Tüzüğü konusunda anlaşma önerdi

Ermenistan'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin bir parçası olan Roma Tüzüğü'nü onaylaması Rusya ile Ermenistan arasında gerilime neden olmuştu. Söz konusu tüzüğün onaylanması Rusya lideri Putin'in Ermenistan'a gelmesi halinde tutuklanması gibi sonuçlar doğurabilir. Rusya'nın sert tepkisi sonrasında Ermenistan'ın Rusya'ya ikili bir anlaşma önerdiği ortaya çıktı.
DİASPORA / ERMENİSTAN Paşinyan Avrupa Parlamentosu'nda konuştu

Ermenistan Başbakanı Paşinyan Brüksel temasları çerçevesinde Avrupa Parlamentosu'nda bir konuşma yaptı. Tüm uluslararası kurumların Dağlık Karabağ'daki etnik temizliği engellemekte başarısız olduğunu söyleyen Paşinyan Avrupa kurumlarına Ermenistan'a'a sığınanları yardım ettikleri için teşekkür etti. Rusya'yı eleştiren Paşinyan "Ermenistan Cumhuriyeti, Avrupa Birliği'nin mümkün gördüğü ölçüde Avrupa Birliği'ne yakınlaşmaya hazırdır" dedi. Paşinyan'ın konuşması AP üyeleri tarafından ayakta alkışlandı.
DİASPORA / ERMENİSTAN Paşinyan Brüksel'de

Çalışma ziyareti için Brüksel'de bulunan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ile görüştükten sonra açıklamalarda bulundu