DÜNYA

DÜNYA Rusya ve Azerbaycan Brüksel'deki buluşmadan rahatsız

Ermenistan Başbakan Paşinyan 5 Nisan'da Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile buluştu.Toplantıda AB ve ABD'den Ermenistan'a destek açıklamaları geldi.Moskova ve Bakü buluşmadan rahatsız.
DÜNYA Azerbaycan’da erken seçim öncesi muhaliflere baskı artıyor

Azerbaycan’da bağımsız medya kuruluşu olan Kanal 11’in kurucusu ve müdürü Teymur Kerimov, dört ay hapis cezası aldı. Kanal 11, son bir ayda Azerbaycan’da hedef alınan üçüncü bağımsız medya kurumu oldu. Serbest gazeteci Arzu Geybulla, son bir ayda altı muhalif gazetecinin hapsedilmesiyle belirgin bir hal alan Azerbaycan hükümetinin baskı mekanizmasını Agos’a yorumladı.
DÜNYA Azerbaycan’da medya baskınlarında sıra Kanal 13’te

Azerbaycan’da alternatif medyaya yönelik baskı bu hafta da devam etti. AbzasMedia baskınından bir hafta sonra, bu kez Kanal 13'ün kurucusu Aziz Orujov ‘izinsiz inşaat’ gerekçesiyle tutukladı. Medya bu tutuklamayı ‘ABD casusu’ söyleminin bir başka sıçraması olarak değerlendiriyor.
DÜNYA Azerbaycan’da gazetecilere yönelik baskı ve tutuklama artıyor

Azerbaycan’da bu hafta, gazetecilerin tutuklanmasıyla başladı. AbzasMedia’nın müdürü Ulvi Hasanlı dört ay, genel yayın yönetmeni Sevinç Vagifgızı ise üç ay 29 gün hapis cezası aldı. Engelli hakları üzerine çalışan ve gözaltına alınan gazeteci Mahammad Kekalov’un akıbeti ise henüz belirsiz.
DÜNYA Gürcistan’da kürtaj öncesi zorunlu muayene uygulaması

1 Ocak 2024’ten itibaren, hamileliğini sonlandırmak isteyen herkesin, ‘gizli koşullar altında, bu amaç için özel olarak ayrılmış bir doktor muayene odasında’ bir kadın doğum uzmanı, psikolog ve sosyal hizmet görevlisine danışması gerekecek.
DÜNYA İsrail ordusu Şifa Hastanesi'ne baskın düzenledi

İsrail-Hamas savaşı 35 günü geride bırakırken İsrail'in Gazze'deki kara harekatı devam ediyor. Şifa Hastenesi İsrail tankları tarafından kuşatılmıştı. İsrail ordusu son olarak tanklarla hastaneye baskın düzenledi.