'Sözde' Fransız boykotu

Ermeni Soykırımı'nı inkar edene hapis ve para cezası içeren yasa tasarısına Türkiye’nin tepkisi hakikaten sert oldu. Büyükelçi tekrar Paris’e dönerken, yılbaşını Fransa’da geçiren Türkler’in sayısı yüzde 10’dan fazla arttı. Sömestre tatilinde de yurtdışının en popüler varış noktası Fransa’daki Euro Disney. Tepki olarak, Fransa turunu iptal ettiren tek kişi Antepli bir vatandaş olurken o da kızgınlığı geçtikten sonra tatiline devam kararı aldı.

Vatan'nın haberine göre Fransa Ulusal Meclisi’nden geçen ve Ermeni Soykırımı'nın inkarını suç sayan yasa tasarısına bir Türk turistten bile tepki gelmedi. Türk turistlerin yılbaşı ve sömestre tatili için yaptıkları rezervasyonlar bırakın azalmayı geçen yıla göre yüzde 10 arttı. 

Fransa’da meclis 22 Aralık 2011’de, Ermeni Soykırımını inkar edenlere 45 bin euro ile 1 yıl hapis cezasını öngören yasa tasarısını 36 milletvekili ile onaylamıştı. Bunun üzerine bazı sivil toplum örgütleri, meslek birlikleri ve hükümet yetkilileri gereken tepkinin verileceğini açıklamıştı. Fransa Ulusal Meclisi’nden gelen ‘onay’ haberinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 maddelik bir ağır yaptırım kararını belirtmiş, Fransa’ya karşı alınan bu yaptırıma halktan da destek mesajları yağmıştı.

Ancak yapılan rezervasyonlar ve Fransa’ya giden dolu uçaklar turistin boykotu takmadığını gösterdi. Türkiye’den Fransa’ya en çok turist taşıyan şirketlerin yetkilileri, fiyatı 450 ile 900 euro arasında değişen Paris ve Disneyland turlarında tek iptal olmadığını söyledi. Bu yıl tur operatörlerinin yılbaşı ve sömestre tatilinde Paris’e gönderdiği Türk turist sayısı 5 bini bulacak.

‘40 bin kişi götürdük’

Cafe Tur Genel Müdürü Haldun Özcan, “P aris başta olmak üzere mevcut Fransa turlarımızda her hangi bir iptal yok. Aynı şekilde Fransa ’dan ülkemize gelen Fransız turistlerle ilgili bir olumsuzluk da bulunmuyor” dedi.

Özcan, yılbaşı öncesine denk gelen süreçte yaptıkları turların arttığını belirterek şöyle konuştu: “Bir önceki yılbaşı yaklaşık 980 kişi Paris turlarımıza katılırken geçtiğimiz yılbaşı 1100 kişi Cafe Tur ile Paris’e seyahat etti. Geçtiğimiz yıl toplamında ise Cafe Tur ile yaklaşık 17 bin kişi Paris ’e, Fransa geneline ise yaklaşık 40 bin kişi seyahat etti. Aynı şekilde geçtiğimiz yıl yaklaşık 15 bin Fransız’ı da Türkiye’ye tatile getirdik. Bu yıl ise gerek Paris özelinde, gerekse Fransa genelinde bu rakamların çok daha yukarılara çıkacağını şimdiki talepleri göz önüne alırsak rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Paris merakı bitmez

Özcan’ın verdiği bilgiye göre Disneyland turları özellikle sömestre dönemi büyük ilgi görüyor. Bu yıl talepleri almaya başlayan Cafe Tur’a yaklaşık 580 kişi rezervasyon yaptırdı. Türk insanının Paris ’i görme planlarından vazgeçmeyeceğini vurgulayan Özcan, “Fransa ’nın Ermeni soykırımını tanıdığı sene Fransa ’ya giden turist sayısında herhangi bir düşüş gözlenmemişti. Kaldı ki, insanlar Paris’i, Fransa’nın ötesinde dünya şehri ve en büyük turizm destinasyonu olarak görüyorlar. Türk vatandaşlar politik tepkilerini politik zeminde ortaya koyacaklar” dedi. 

Özcan, politik konuların sadece bireyin güvenliğine veya ekonomik alımına etki ettiğinde turizmin etkileneceğini ifade etti.

ETS Tur Yurtdışı Turlar Müdürü İlker Lanacı da, Fransa’da kabul edilen yasa tasarısının ardından Paris’e yönelik yılbaşı turlarının etkilenmediğini söyledi. Sadece sömestre için 1000 kişilik rezervasyon yaptıklarına dikkat çeken Lanacı, “Bu yıl toplam 4-5 bin kişi yılbaşı ve sömestre tatili için Paris’e gider” dedi.

Bir Antepli vardı, o da vazgeçti

Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, söz konusu yasa tasarısının etkisinin uzun vadede etkili olabileceğini belirterek, “Sadece Gaziantep’ten 1 yolcumuz tepki gösterdi ve gitmeyi düşünmediğini söyledi. Ancak daha sonra biz ikna etmeden kararını kendiliğinden değiştirdiğini belirtti. Bunun dışında tepki yok. Satışlarda da azalma yok aksine yüzde 10’dan fazla artacak” dedi. 

Tekin, Jolly Tur olarak yılbaşı ve sömestre tatilinde Fransa’ya 1000 Türk turist götürdüklerini anlattı. Jolly Tur, yılbaşında Paris’e 400 kişi götürürken 20 Ocak-5 Şubat 2012 tarihlerini kapsayan sömestre tatili için de şimdiden 400 adetlik satış yaptı. Tepkinin turizmde etkisi olmadığını vurgulayan Tekin, “Bu yıl artış bekliyoruz. Türk Hava Yolları (THY) ve Airfrance da günde 2-3 sefer yapıyor. Uçaklar da iptal edilmiyor” diye konuştu. Tekin’in verdiği bilgiye göre yolcuların yüzde 30’u ünlü eğlence merkezi Disneyland’a giderken yüzde 70’i Paris turu yapmak istiyor.

Kategoriler

Güncel Dünya