Nedim Şener: Rahip Santoro Cinayeti, Dink Cinayetinin Provasıdır

Odatv davasında ek savunma yapan tutuklu sanık Nedim Şener, tutuklanmasının ardından yazı yazan bazı gazetecilerin mahkemeye gelerek dinlenmesini talep etti. Sanık Şener, Trabzon'da işlenen Rahip Santoro cinayetinin, Hrant Dink cinayetinin provası olduğunu söyledi.

 

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanık Nedim Şener, hakkında yazı yazan gazeteciler Mehmet Baransu, Önder Aytaç, Yiğit Bulut, Rasim Ozan Kütahyalı, Şamil Tayyar ve Adem Yavuz Aslan'ın mahkemeye gelerek dinlenmesini istedi. Şener, bu kişilerin yazılarında kendisinin örgüt üyesi gibi göründüğünü belirtti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Dink cinayeti kararını değerlendiren Şener, 'Arkanızda 'Adalet mülkün temeli yazıyor' adaletsizlik o mülkü de çatlatacak. Dink davası aydınlatılana dek bana da huzur yok. Burada olmamın tek sebebi Dink cinayetinin bir yerlere varıyor olmasıdır.' dedi. Sanık Şener, Hrant Dink'in öldürülmesinin Ergenekon örgütünün faaliyeti olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, kendisinin bu bağlantıyı ortaya çıkaran gazeteci olarak tutuklandığını savundu. Trabzon'da işlenen rahip Santoro cinayetinin Dink cinayetinin provası olduğunu anlatan Şener, sadece etkilerinin farklı olduğunu belirtti.

Nazlı Ilıcak'ın, davanın müştekiliğinden vazgeçmesine rağmen hâkim, savcı ve cellâtlığa devam ettiğini öne süren sanık Şener, Ilıcak'ın mahkemeye çağrılmasını ve sözlerini mahkemede söylemesini istedi. Şener, Dink cinayetini çözecek verileri kitaplaştırdığını, ardından da sahte maillerle emniyet tarafından Ergenekon dosyasına dâhil edildiğini öne sürdü. Cezaevinin, kendisine çok şey öğrettiğini ifade eden Şener, 'Silivri aşkları öldürmüyor, gerçekleri de saklayamıyor. Adaletin çatladığını gördüğümüz bir süreçten geçiyoruz. Başbakan ve Adalet Bakanı Dink cinayeti aydınlanmadan huzur yok dedi. Bana da huzur yok.' diye konuştu.

Sanık Şener, Ergenekon davası sanığı olan ve şu an MİT İzmir Bölge Başkanı Özer Yılmaz'ın, valilikte Hrant Dink'i tehdit ettiğini iddia ederek, 'Başbakan'a, cinayet işlendikten sonra sunulan şemalar var. Kitabımda yayınlanan bu şemayı Ali Bayramoğlu'ndan almıştım ve yayınladım. Sadece kitabımdaki bu şemaya bakılarak bile dava Ergenekon'la birleştirilebilirdi. Bunu Zekeriya Öz'e de söyledim, ancak davalar birleştirilmedi. Kafes Eylem Planı da Dink davasının Ergenekon'la birleştirilmesine yetecek niteliktedir. Firari sanık Bedrettin Dalan'a 'kaç' diyen Özer Yılmaz sanıktır.' ifadelerini kullandı. Şener, 'Bizden eş olur, baba olur, ancak terörist olmaz' dedi.

(CİHAN)

 

Kategoriler

Güncel Gündem

Etiketler

ODA TV