Hrant Dink'in doğduğu mahallenin kilisesi restore edilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya'da Hrant Dink'in doğduğu mahallenin kilisesi ile Venk köyündeki kilisenin restorasyonu için ödenek tahsis etti.

Malatya Valiliği, Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki Ermeni Taşhoran Kilisesi ile merkeze bağlı Venk köyündeki Venk Kilisesi'nin restorasyonu için girişimlere başladı.

Hrant Dink'in doğduğu evin de bulunduğu mahallede bulunan 250 yıllık Taşhoran Kilisesi ve Venk Kilisesi için hazırlanan restorasyon projesi tamamlanarak, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayına sunuldu. Proje onaylanırken Kültür ve Turizm Bakanlığı da restorasyon projelerini 2012-2013 yatırım programına alarak ödenek tahsis etti.

Malatya Valisi Ulvi Saran, şehrin birçok farklı uygarlığın merkezi ve binlerce yıllık kültürel mirasın sahibi olduğunu belirtti. Saran, 'Biz yöneticiler olarak ilimizin tarihi ve kültürel dokusunun korunmasına özel önem vermekteyiz. İlimizde yer alan tarihi mekanların bir bölümünün aslına uygun olarak restorasyonunu gerçekleştirdik, bir bölümünün ise restorasyon çalışmaları devam etmektedir. İlimiz Çavuşoğlu Mahallesi'nde bulunan Taşhoran Kilisesi ve il merkezine bağlı Venk Köyü içerisinde yer alan Venk Kilisesi büyük oranda ayakta olan yapılardır. Bir yıllık bir çalışma sonucunda KUDEB tarafından röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri yaptırılmıştır. Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdindeki girişimlerimiz sonucu bahse konu restorasyon projeleri için ödenek tahsisi yapılmıştır.' dedi.

Vali Saran, ihale hazırlıklarına başlandığını, teknik hazırlıkların tamamlanmasının ardından ihalenin de yapılacağını kaydetti.