DÜNYA

DÜNYA Tiflis Onur Yürüyüşü’nde saldırıya uğrayan gazeteci hayatını kaybetti

Tiflis'te geçen hafta yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’nü protesto eden kitleler, aralarında onlarca gazetecinin de bulunduğu birçok insana saldırmıştı. TV Pirveli kameramanı Alexander Lashkarava uğradığı saldırı sonucunda birçok kırık ve yaralanmayla hastaneye kaldırılmıştı. Lashkarava, kaldırıldığı hastanede ameliyat olması gerekirken, 8 Temmuz Perşembe günü taburcu edildi. Kameraman, aynı evde yaşadığı annesi tarafından 11 Temmuz Pazar sabahı yatağında ölü bulundu.
DÜNYA Bir konferans vesilesiyle Beyrut’tan izlenimler

2006 yılında gezdiğim Burj Hamud sokakları artık çöp yığını altında, otantik havası kaçmış, sanki bir gecekondu mahallesine dönüşmüş. Çoğu evlerini satmak zorunda kalmış ve yurt dışına göç etmiş.
DÜNYA

Beş yıldır Bakü’de fiilî olarak ev hapsinde yaşayan Azerbaycanlı yazar Ekrem Eylisli, geçen Aralık ayında, Columbia Üniversitesi ve PEN Amerika’nın desteğiyle düzenlenen çevrimiçi bir etkinliğe konuk oldu. Ermenistan ile Azerbaycan arasında geçen yıl sonbaharda yaşanan savaşın yanı sıra edebiyat, ülkesinde yaşadığı hukuki sorunlar ve insanların empati duygusuna duyduğu güven üzerine de konuşan yazar, Mark Lipotevsky’nin moderatörlüğünde, dünyanın çeşitli yerlerinden okurlarının sorularını yanıtladı. Amerikalı Azeri gazeteci Alex Raufoglu ve çevirmen Katherine E. Young’ın da katıldığı etkinliğin bir bölümü, Rusçadan İngilizceye aktarılarak Los Angeles Review of Books adlı internet dergisinin 27 Şubat tarihli sayısında yayımlandı. Metnin geniş bir özetini sunuyoruz.
DÜNYA Biden'ın

ABD Başkanı Biden’ın kabineye ve yönetimin üst kademelerine farklı etnik kökenlerden kişileri atamış olması şimdilik sol kanadı memnun etti. En güçlü bakanlıklardan biri olan, Hazine Bakanlığı’na ilk kez bir kadın getirildi. Yeni Dışişleri Bakanı Blinken, Trump döneminde başlatılan Türkiye’ye yönelik yaptırımların artırılacağının sinyalini verdi. Blinken Ermenistan’a güvenlik yardımını arttıracaklarını, Ermenistan’da demokrasinin ve ekonominin güçlenmesine destek olacaklarını söyledi.
DÜNYA Belarus’taki otokratik rejim nasıl çöküşün eşiğine geldi?

Post-Sovyet coğrafyası tarihindeki en büyük siyasi krizlerden olan ve hükümetin oldukça şiddetle yanıt verdiği protestolara Lukaşenko’nun getirebileceği en makul çözüm hem komşu ülkeler hem de muhalifler tarafından getirilen diyalog çağrılarını kabul etmektir.
DÜNYA Kamala Harris dengeleri değiştirebilir

ABD’de Demokratlar’ın başkan adayı Joe Biden sonunda seçimlere beraber gireceği başkan yardımcısı adayını seçti. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi bu, ülkenin geleceği için çok önemli ama aynı zamanda da stratejik olarak verilmesi güç bir karardı. Belki de o yüzden, 10 gün kadar bir gecikmeden sonra, tercih, Kaliforniya Senatörü Kamala Harris lehine oldu. Bu karar, dengeleri değiştirebilecek nitelikte.