DÜNYA

DÜNYA

Beş yıldır Bakü’de fiilî olarak ev hapsinde yaşayan Azerbaycanlı yazar Ekrem Eylisli, geçen Aralık ayında, Columbia Üniversitesi ve PEN Amerika’nın desteğiyle düzenlenen çevrimiçi bir etkinliğe konuk oldu. Ermenistan ile Azerbaycan arasında geçen yıl sonbaharda yaşanan savaşın yanı sıra edebiyat, ülkesinde yaşadığı hukuki sorunlar ve insanların empati duygusuna duyduğu güven üzerine de konuşan yazar, Mark Lipotevsky’nin moderatörlüğünde, dünyanın çeşitli yerlerinden okurlarının sorularını yanıtladı. Amerikalı Azeri gazeteci Alex Raufoglu ve çevirmen Katherine E. Young’ın da katıldığı etkinliğin bir bölümü, Rusçadan İngilizceye aktarılarak Los Angeles Review of Books adlı internet dergisinin 27 Şubat tarihli sayısında yayımlandı. Metnin geniş bir özetini sunuyoruz.
DÜNYA Biden'ın

ABD Başkanı Biden’ın kabineye ve yönetimin üst kademelerine farklı etnik kökenlerden kişileri atamış olması şimdilik sol kanadı memnun etti. En güçlü bakanlıklardan biri olan, Hazine Bakanlığı’na ilk kez bir kadın getirildi. Yeni Dışişleri Bakanı Blinken, Trump döneminde başlatılan Türkiye’ye yönelik yaptırımların artırılacağının sinyalini verdi. Blinken Ermenistan’a güvenlik yardımını arttıracaklarını, Ermenistan’da demokrasinin ve ekonominin güçlenmesine destek olacaklarını söyledi.
DÜNYA Belarus’taki otokratik rejim nasıl çöküşün eşiğine geldi?

Post-Sovyet coğrafyası tarihindeki en büyük siyasi krizlerden olan ve hükümetin oldukça şiddetle yanıt verdiği protestolara Lukaşenko’nun getirebileceği en makul çözüm hem komşu ülkeler hem de muhalifler tarafından getirilen diyalog çağrılarını kabul etmektir.
DÜNYA Kamala Harris dengeleri değiştirebilir

ABD’de Demokratlar’ın başkan adayı Joe Biden sonunda seçimlere beraber gireceği başkan yardımcısı adayını seçti. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi bu, ülkenin geleceği için çok önemli ama aynı zamanda da stratejik olarak verilmesi güç bir karardı. Belki de o yüzden, 10 gün kadar bir gecikmeden sonra, tercih, Kaliforniya Senatörü Kamala Harris lehine oldu. Bu karar, dengeleri değiştirebilecek nitelikte.
DÜNYA Biden’ın seçimi ABD’nin kaderini değiştirebilir

Bu seçimde beklentiler Joe Biden’ın başkan yardımcısı tercihinin çok ciddi biçimde mercek altına alınacağı yönünde. Biden, bir kadın başkan yardımcısı adayıyla seçime girecek. Bu kesin gibi… Biden’ın kazanması halinde, başkan yardımcısının kendisinden sonraki başkan olma olasılığı da hayli yüksek.
DÜNYA Vasteras’tan tüm dünyaya azınlık haberleri

Süryani Gabriel Ağırman Beth-Kathe 36 yıldır İsveç’te yaşıyor. Midyat’a bağlı Beth-Kustan köyünde doğan Beth-Kathe, 1984 yılında ülkenin Vasteras şehrine yerleşmiş. Şehirde Süryani, Asuri derneklerinin kuruluşunda ve yönetim kurullarında yer alan Beth-Kathe, azınlıklara dair haberler ve makaleleri toplayıp dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan dört-beş bin kişiye e-posta ile gönderiyor. Bu çalışmalara geçtiğimiz günlerde İsveç basını da ilgi gösterdi ve Gabriel Ağırman ile bir röportaj yaptı. Küçük yaştan beri araştırmacılığa merak duyan Gabriel Ağırman ile çalışmalarını konuştuk.
DÜNYA Başkan Trump ateşle oynuyor

Özellikle azınlıkları çok daha yüksek oranda etkileyen salgınla 1929’daki ‘büyük buhran’daki oranlara ulaşan işsizliğin üzerine, bitmek bilmeyen ırkçılık ve polis şiddetinin tekrar tescil edilmesi ülkeyi kırılma noktasına getirdi.