TOPLUM

TOPLUM Armen Saruhanyan'dan Mıhitaryan'da yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama

Pangaltı Mıhitaryan Okulu tarafından "koordinatör müdür" olarak göreve getirilen ancak kurum içinde yaşanan tartışmalar ve MEB'in bu göreve onay vermemesi nedeniyle okulla yolları ayrılan Armen Saruhanyan yazılı bir açıklama yaptı. Saruhanyan, "Aday olduğum görevle ilgili gerek okulda gerek özel konuşmalarda olsun iş birliğinin önemini elimden geldiğince vurguladım, kendime gereksiz bir önem atfında bulunmadım, müdür veya öğretmenlerden çok şey bildiğimi asla iddia etmedim, etmem. Davranışlarımla da böyle bir şeyin imasında dahi bulunmadım. Ancak tüm olan biteni sadece “ast- üst” bağlamında görenler belki de bu söylem ve tavrımı yetersizlik olarak algılamış olabilirler. Kendileri için üzgünüm. Tüm okullarımız gibi Mıkhitaryan’ın da herhangi bir kurtarıcıya ihtiyacı yoktur ve olmamalıdır. Bu role soyunmak da kimsenin haddi değildir benim de olamaz." dedi.
TOPLUM Okullar arası turnuvada ırkçı sloganlar

Getronagan Ermeni Okulu’nun da katıldığı okullar arası özel bir spor turnuvasında ırkçı sloganlar atıldı. Öğretmenler ve yetkililerin araya girmesi ve uyarısıyla sloganlara son verildi.
TOPLUM Pangaltı Mıhitaryan'da çözüm: Okul yönetimi iki müdürle yola devam ediyor

Pangaltı Mıhitaryan Ermeni Okulu'nda yönetim kurulu, Lise Müdürü Eva Orakyan ve Ortaokul Müdürü Elda Karagözyan ile devam etmeye karar verdi. Geçen ay yönetim, yaşanan görüş ayrılıkları üzerine iki müdürün sözleşmelerinin yeni dönemde yenilenmemesi kararı almış, öğrenci ve velilerin tepkileri ile karşılaşmıştı. Uzun süren değerlendirme sürecinin ardından yönetim iki müdürle yola devam kararı verdi.
TOPLUM İyi niyetin ötesinde sorumluluk ve özen

Okul gibi insan öğesinin bolca bulunduğu yapılarda matematik formülü gibi ekle/eksilt ile işler düzelmiyor, ilişkilerdeki denge ve dinamiği görmezden gelerek dahası başarılamıyor. Yoksunlukta işini iyi yapmış bir idareye, varlıkta ilk yapılması gereken; yeni bir yapılanma macerasına atılmak mıydı, hakkıyla teşekkür etmek miydi? Hangisi daha yakışık alırdı? Sırf yapma hakkı var diye yapılan her müdahale olumlu sonuç vermeyebilir. Gelinen noktada tarafların hayal kırıklığını da tepkileri de anlaşılır buluyorum.
TOPLUM Patrikhane'den Ermenistan'da yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama

Ermenistan'ın Azerbaycan ile yaptığı sınır anlaşması çerçevesinde Tavuş bölgesindeki dört köyü Azerbaycan'a iade etme kararı ülkede protestolarla karşılandı. Protestolara Tavuş bölgesi ruhani önderi Başepiskopos Bagrat Galstanyan önderlik ediyor. Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu II. Karekin de protesto hareketine yakınlığını gizlemiyor. 28 Mayıs'taki Birinci Cumhuriyetin Kuruluşu kutlamalarında II. Karekin ve beraberindeki ruhaniler Sardarapat Kompleksi'ne girerken bir süre için polis tarafından engellendi. Eçmiadzin'in yanısıra diğer dini kurumlar da gelişmeye tepki gösterdi. Türkiye Ermenileri Patrikliği'nden konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.
TOPLUM Zahrad'ın şiirlerini Karagözyanlı çocuklar çizgi filme dönüştürdü

Türkiye Ermeni toplumun önemli şairlerinden Zahrad'ın 100. doğum yıldönümü için Karagözyan Okulu'nda düzenlenen etkinlikte okulun ilk bölüm öğrencilerinin şiirlerden yola çıkarak hazırladıkları animasyon filmleri de gösterildi. Öğrencilere Animasyon Öğretmeni Havva Kangal Erdoğan yol gösterdi.