TOPLUM

TOPLUM Beyoğlu Üç Horan'da yargı sürecinin ayrıntıları ve kararın arka planı

Beyoğlu Üç Horan Vakfı yönetimi için 12 Mart’ta yapılan seçim, Simon Çekem başkanlığındaki eski yönetimin yaptığı başvuru üzerine iptal edildi. Kararda İstinaf yolu açık. Dolayısıyla uzun bir yargı süreci olabilir. Taraflar gerekçeli karar açıklanmadan kapsamlı bir değerlendirme yapmama eğiliminde. Ancak neden böyle bir karar alındığı da kamuoyunun merak ettiği ve tartıştığı bir husus. Sürecin arka planına dair edindiğimiz resmî olmayan bilgileri paylaşmak istiyoruz.
TOPLUM Üç Horan Vakfı seçimi iptal edildi

Beyoğlu Üç Horan Vakfı yönetimi için 12 Mart’ta yapılan seçim, Simon Çekem başkanlığındaki eski yönetimin yaptığı başvuru üzerine iptal edildi. Kararda İstinaf yolu açık. Taraflar gerekçeli karar açıklanmadan kapsamlı bir değerlendirme yapmama eğiliminde. Davayı açan Simon Çekem "Aday olmayacağım" derken mevcut yönetim "Görevimizin başındayız" açıklaması yaptı.
TOPLUM Beyoğlu Üç Horan Vakfı yönetimi çalışmalarını anlattı

12 Mart 2023'te yapılan seçimde eski yönetime karşı yarışarak seçimi kazanan Aksel Topalyan başkanlığındaki yeni Beyoğlu Üç Horan Vakfı yönetimi, çalışmaları hakkında bilgllendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda bir konuşma yapan Aksel Topalyan yapılan çalışmalar ve mali durum hakkında detaylı bilgi verdi, muhasebe sistemi açısından eski yönetimi eleştirdi.
TOPLUM Ermeni basını ne durumda?

Hemen baştan söyleyelim. Ermeni basını mali açıdan hayli zor durumda. Son birkaç yıla bakalım: Asıl zorluk pandemiden sonra geldi. Döviz kurlarındaki baş döndürücü artış ve enflasyonist ortamla hayat, hepimiz için daha zor bir hale geldi. Aynı dönemde vakıf seçimlerinin nihayet yapılabiliyor olması, bizim için bir umut oldu. Ancak...
TOPLUM Azınlık okulları temsilcileri Milli Eğitim Bakanı ile buluştu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, azınlık okullarının yönetim kurulu başkanları, kurucu temsilcileri ve müdürleriyle bir araya geldi. Okullar sorunlarını dile getirirken Rum okullarının temsilcisi Yunanistan ile yürütülen misafir öğrenci uygulamasının sona erdiğini hatırlatarak uygulamaya tekrar geri dönülmesini talep etti. Ermeni okulları maddi sorunlara vurgu yaparken tek Musevi okulu olan Ulus Musevi Lisesi güvenlik kaygısı nedeniyle uzaktan eğitim izni aldıklarını dile getirdi. Okullar teşvik sisteminin yeniden başlamasını talep etti.
TOPLUM Bebekten katil yaratan karanlık aydınlandı mı? / Agos Başyazı

Olay başlıbaşına ağır. Ancak şu soruyu da kendi kendimize sormalıyız: Rakel Dink’in cinayetten sonra Samast’ı kastederek söylediği çok vurucu bir cümle vardı: “Bir bebekten katil yaratan karanlık.” Soralım: Bu karanlık aydınlatılmış mıdır? Hiç sanmıyoruz.
TOPLUM Onnik bir gün ‘yanlış’ taksiye biner ve olaylar gelişir

İnsan hakları alanında çalışmaları ile bilinen avukat-hukukçu Orhan Kemal Cengiz’in öykülerini biraraya getirdiği “En İyi Oyuncu” başlıklı kitabı SRC Yayınları’ndan çıktı. Orhan Kemal Cengiz kitabında dört öyküyü biraraya getirmiş. “Yanlış Taksi” başlıklı öykü ise benim açımdan ilginç, çünkü zamanında bir röportajda söylediğim bir cümle, Orhan Kemal Cengiz’e esin kaynağı olmuş. O cümlenin ne olduğunu birazdan okuyacaksınız. Hak mücadelesi alanında takip ettiği davalarla ilgili pek çok kez kendisinden bilgi aldığım Orhan Kemal Cengiz ile bu kez ilham kaynağı olduğum öykü ve kitabı üzerine konuştum.