AZI KARAR ÇOĞU ZARAR'IN KONUĞU ROBER KOPTAŞ'TI

1 / 1

Azı Karar Çoğu Zarar'ın konuğu Rober Koptaş'tı

Hayko Bağdat ve Roni Marguiles’in konuklarıyla azınlıklar üzerine gündem yaratan sohbetler gerçekleştirdiği ‘Azı Karar Çoğu Zarar’ programının, bu haftaki konuğu Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş oldu. İMC TV’de her Cuma akşamı yayınlanan programda ilk olarak Azeri yazar Ekrem Eylisli’nin yazdıkları yüzünden ülkesinde yaşayamaz hale getirilmesi tartışıldı.

Agos’un Azerice ‘Men sülhe ses verirem’ , yani ben barıştan yanayım anlamına gelen manşetiyle destek verdiği Eylisli konusuna Agos’un niçin önem verdiğini anlatan Koptaş, Azeri ve Ermeni toplumları arasında sivil toplum düzeyinde cılız bir şekilde yürütülen barış girişimlerinin yanında, Azerbaycan’ın içinden ilk kez böylesine güçlü bir sesin yükseldiğini vurguladı ve bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Daha sonra Agos’un dünü, bugünü üzerine konuşulan programda, 19 Ocak tarihinin simgelediği karanlığın ve Hrant Dink’in aramızdan alınış şeklinin Agos’un üzerinde büyük bir gölge düşürdüğünü ve bu gölgeyi dağıtmak istediklerini söyleyen Koptaş, “Biz Hrant Dink adını üzerimizde bir yük olarak taşımak değil, onunla birlikte yürüyebilmek istiyoruz, bunu da ancak daha iyi bir gazete olarak başarabiliriz” dedi.

Programın son bölümünde ise Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Ahmet Türk'ün programın önceki bölümünde dile getirdiği sözler tartışıldı. Kürtlerin 1915'teki rolü konuşulurken Kürt siyasetinin ve halk tabanının bu konuya yaklaşımındaki farka değinildi.