DOSYA

DOSYA Şair, edip, dürüst tüccar Leon Bahar'ın Varlık Vergisi mektupları

Varlık Vergisi 11 Kasım 1942’de TBMM tarafından kabul edildi. Türkleştirme politikalarının acımasız örneklerinden biri olarak tarihe geçen Varlık Vergisi’nin kabul edilişinin 77. yıldönümünde Nurten Yalçın Erüs’ün ‘Şair, Edip, Dürüst Tüccar Leon Bahar’ı Takdimimdir’ isimli kitabı raflarda yerini aldı. Ankaralı bir Yahudi olan Yuda Leon Bahar, İstanbul Sultanhamam’da tüccarlık yaparken Varlık Vergisi’ni veremeyip Aşkale’deki çalışma kampına sürgün edilmişti. Bahar’ın o dönem eşine, kızına ve bürokratlara yazdığı mektuplardan yola çıkıp belgesel bir roman yazan Nurten Yalçın Erüs’le Leon Bahar’ı ve Varlık Vergisi’ni konuştuk.
DOSYA 1915 sonrası Rusya’ya sığınanların tarihi

Asya Darbinyan, New Jersey’de bulunan Stockton Üniversitesi'nde, Holokost ve Soykırım Çalışmaları Doktora Sonrası Araştırmacısı. Kısa bir süre önce, Strassler Holokost Merkezi ve Clark Üniversitesi Soykırım Araştırmaları Merkezi'nde, tezini vererek doktorasını aldı ve Ermenistan'dan, Ermeni Soykırımı çalışmalarında doktorasını alan ilk kadın tarihçi olma unvanını kazandı. Asya Darbinyan ile çalışmasını konuştuk.
DOSYA Dersim Soykırımı ve ‘Kötülüğün Sıradanlığı’

Çalışmalarını Almanya’da sürdüren tarihçi Zeynep Türkyılmaz Dersim’de 1938’te devlet eliyle yaşatılan vahşete dair önemli bir belgeyi paylaşıyor. Harekata katılan bir askerin günlüğüne yazdığı notlar, hem 1938’te neler yaşandığını, hem de bu vahşetin kimi askerlerce nasıl da duygusuz biçimde icra edildiğini ortaya koyuyor.
DOSYA Bir yoldaşın ardından iki satır

Teslim Töre bizlere veda etti. Oğlu “İsteğimiz babamı, yol arkadaşları Deniz Gezmiş’lerin de bulunduğu Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na ya da Sinan Cemgil’in bulunduğu Karacaahmet Mezarlığı’na gömmek” dedi. Bir an Osmanlı’nın, Cumhuriyet’in siyasi sürgünler tarihini hatırladım. Osmanlı aydınlarının Paris, Londra’daki sürgünlük yaşamlarını, mücadelelerini düşündüm. Cumhuriyet tarihinde sahte komünist partisi kuran devletin, hemen ardından komünistleri tabutluklarda işkenceye tabi tuttuğunu, canlarını kurtarmak için pek çok muhalif gibi komünistlerin de son çare olarak yurtdışına sığındıklarını hatırladım.
DOSYA Tarihi bu tarihçilere bırakabilirsiniz

Türkiyeli ve Ermenistanlı bir grup tarihçi ve tarih öğretmeninin birlikte gerçekleştirdiği çok önemli bir çalışma sonuçlandı. Çalışmanın sonuçları, ‘Türkiye ve Ermenistan’da Tarih Eğitimi: Eleştiri ve Alternatifler’ ve ‘Ermenistan ve Türkiye için Alternatif Tarih Eğitimi Modülleri’ başlıklı iki kitapta toplandı. Başından sonuna kadar süreçte yer alan uzmanlardan Fırat Güllü’yle konuştuk.
DOSYA Kuzguncuk’un ‘6-7 Eylül’ü

Araştırmacı yazar Emircan Kürküt’ün ilk kitabı ‘Anti-Greek Riots of 6-7 September 1955 and Their Effects in Istanbul’s Kuzguncuk Quarter’ Libra Kitap’tan çıktı. Kitapta, 6-7 Eylül Pogromu’nun Kuzguncuk’taki yansımaları ele alınıyor. Yüksek lisans tez konusu olan kitapta o dönemde İstanbul Kuzguncuk’ta yaşayanlarla sözlü tarih kapsamında yapılan röportajlar yer alıyor. Kürküt ile kitabından yola çıkarak 6-7 Eylül’ün Kuzguncuk’a etkisini ve semtin değişen yapısı üzerine konuştuk.
DOSYA AREVATEM/ Küresel İklim Adaletsizliği

İklim değişikliğine bağlı olarak yükselen sıcaklıklar, küresel ekonomiyi güçlü bir şekilde etkileyerek bazı ülkeleri daha zengin, çoğu ülkeyi ise daha fakir hale getirecek.
DOSYA AREVATEM/Yeşil Dalga

Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir tarafına yayılan ‘yeşil dalga’, Türkiye Yeşilleri için de bir fırsat olabilir.
DOSYA Sivaslı Ermeniler anlatıyor

Hrant Dink Vakfı’nın "Sessizliğin Sesi" başlığıyla yayınladığı sözlü tarih çalışmalarının altıncı kitabı çıktı. Serinin bu kitabında Sivaslı Ermeniler anlatıyor.