RONALD G. SUNY

Ronald G. Suny

MICHIGAN MEKTUPLARI

Günümüzde devrim nedir? Daha fazla demokrasi, daha fazla eşitlik ve daha fazla sosyal adalet için eldeki tüm araçları kullanmaktır. Şu ya da bu yönde değişim yaratmak için halkın gücünü kullanmaktır.

Peki, bir zamanlar bir başka ülkenin (Sovyetler Birliği) çatısı altında görece barışçıl bir komşuluk ilişkisi içinde yaşayan iki ülke arasında, bu ölümcül savaşın olmadığı bir gelecek hayal etmeye çalışan yazarların yalnız sesleri? Onlara kimse kulak veriyor mu?

Milliyetçiliğin anlamı üzerine epey kafa yormuşumdur. Tam olarak tanımlanması güç bir kelime bu. Kaç kişi tarafından kullanıılyorsa, o kadar anlamı var. Hatta anlamının, onu kullanan kişinin verdiği anlam neyse o olduğunu söylemek muhtemelen yanlış olmaz.

Putin gerçekten de zorlu bir rakip. Batı için geçici bir tehdit değil, çünkü en az 16 yıl daha iktidarda kalmaya niyetli. Fakat Batı’da çizilen Putin ve Rusya tabloları, Rusya’nın dünyadaki rolünün doğru okunmasını engelleyen karikatürlerden ibaret.

Pandemi yavaş yavaş, sinsice ilerleyerek, hükümete yönelik desteğin altını oyuyor. Amerika’da çoğunluk, ülkede hastalık ve ölümün hızla yayılmasının nedeninin Trump’ın yetersizliği olduğu kanaatinde.

Amerikalılar siyaseten, inançlar düzleminde ve değerler açısından bölünmüş durumda. Ilımlı sesler birlik, uyum içinde yaşama ve bir arada çalışma çağrısı yapıyor. Tüm bunlar övgüye değer hedefler fakat Amerikan toplumunun kutuplaşmış kesimlerinin birbiriyle uzlaşması olasılığı gün geçtikçe zayıflıyor

Virüs, her toplumun kendi içindeki ve farklı toplumlar arasındaki derin eşitsizlikleri açığa çıkardı ve güçlendirdi. Yoksullar daha sık hasta oluyor, daha çok ölüyor.