TOPLUM

TOPLUM Surp Toros’un yıkımı için yeni karar çıkmış

Kütahya’da mülkiyeti özel kişilerde bulunan ve yıllar içinde sinema ve düğün salonuna çevrilen Surp Toros Kilisesi’nin yıktırılmasının yankıları sürüyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan haberimizde, “Kilisenin mülk sahibi Hakan Değirmencioğlu kararıyla yıktırıldığı düşünülüyor” denmiş ve yapı için Anıtlar Kurulu’nun 2019 tarihli bir koruma kararı olduğuna dikkat çekilmişti. Yıkım için kurulun yeni bir karar çıkardığı öğrenildi.
TOPLUM Oşin  Çilingir'i kaybettik

Agos'un ilk yazarlarından, Hrant Dink'in yakın dostu, 1980 öncesi Demokrat gazetesi yazarlarından Oşin Çilingir hayatını kaybetti. Çilingir 12 Ocak Salı günü saat 13.00'te Pangaltı Latin katolik Mezarlığı'nda düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek.
TOPLUM Sevgili Babam Berç Kaç’ın hatırası için...

60 yılı aşan mesleki hayatına kilisede başlayan babam, 1960 yılından bu yana İstanbul Ermeni Cemaati başta olmak üzere Rum, Bulgar, Keldani, Latin Katolik, İtalyan ve pek çok farklı kültürdeki ve kökendeki Hristiyanların cenaze, vaftiz ve düğün organizasyon işlerinde hizmet verdi.
TOPLUM Başepiskopos Çulciyan'ın ardından...

Türkiye Ermeni toplumunun da yakından tanıdığı ve sevdiği Başepiskopos Sebuh Çulciyan, 19 Kasım'da hayatını kaybetti. Sebuh Sırpazan 24 Kasım'da görev yaptığı Ermenistan'da toprağa verildi. Sevenleri Agos'ta yazılarıyla Sebuh Sırpazan'ı andı