YETVART DANZİKYAN

Yetvart Danzikyan

KARDEŞÇESİNE

Uyku tutmadığında dinlemeyi hayal ettiğimiz bir hikayenin kuşatıcılığı, hayata henüz tam olarak atılmamış bir genç avukat adayının tatlı toyluğu , uzun gece yolculuklarının yeknesaklığını bozacak bir hikaye anlatacak birini bulan şoförün belli belirsiz sevinci.

Sanıyorum ki konu bu kez bu kadar ak-kara ‘format’ında değil. Öncelikle, Paşinyan’ın tutumu hayli yapıcı görünüyor. Ve Paşinyan, Erdoğan’ın sözleri için “olumlu sinyal” derken, sürecin pirüpak olmayacağını görecek kadar tecrübeli. Peki, bagajlardaki tüm bu yüklerle süreç ilerleyebilir mi?

Öncelikle, konuyla ilgili haber akışına dikkat kesilmek gerekir. Zira dezenformasyonun yani kasıtlı olarak çarpıtılmış haber akışının yoğun olarak işleyebildiği bir alan bu. Bir kez, diyelim ki Suriyeli göçmenler mesele edildiğinde, Türkiye’nin farklı yerlerinden, doğruluğu teyit edilmemiş, göçmenleri hedef hâline getiren haberler hemen dolaşıma sokuluyor ve bu haberler sosyal medyada binlerce kez paylaşılıyor.

Acaba TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu raporunu tashih etme ihtiyacı hisseder mi? Bunu herhâlde yapması gerekir, zira raporun başlığı yanlış bir hükme dayanıyor. Ve raporun tarihe bu şekilde geçmesi hayli mahzurlu.

Olup biten, ‘aldanma’ fiiliyle açıklanabilir mi, hiç emin değilim. Cemaat’in önünün açılması bir politika sonucuydu ve gün gelip böylesi bir savaşın patlak vereceği, belli ki hiç hesaplanmamıştı.

Bu konu gerçekten de hayli şüphe uyandırıcı. Cumhurbaşkanlığı makamı artık tarafsız bir makam olmadığına ve Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanlığı görevini sürdürdüğüne göre, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın bu verilere sahip olmak istemesinin nedenini, vatandaşlar olarak sormak durumundayız.

Tüm bu videolarda ortaya çıkan tablo, henüz iddia düzeyinde olsa da, karanlık ilişkilerin, iktidarı ve çeperini sardığı. Muhalefetin bu süreç boyunca gereken atak tutumu almadığını söylemiştik. CHP lideri Kılıçdaroğlu bu hafta biraz kıpırdandı.

İnsan ister istemez yine düşünüyor. Acaba Soylu kastettiği “sistem”e bir mesaj mı gönderdi? Yani üzerine daha fazla gelinirse bu konuları açacağını mı ima etti? Bu açıklamaların hemen peşinden hükümet ve hükümetin ‘ortak’larından gelen koruma kalkanını böyle mi anlayalım?

Evet, iddiaların sahibi Sedat Peker, kendisinin de söylediği gibi “o dünyanın” insanı. Ve elbette, söyledikleri birer iddia. Ancak bu iddiaların yakın geçmişte yaşananlarla bir şekilde örtüştüğü de ortada.

Biz böylesi derin ilişkileri ancak bir tesadüfle ya da iktidar kavgaları, itişmeleri sayesinde öğreniyoruz. Burası doğru, ancak şu da doğru: Aynı bir fay hattında gerilim birikmesi gibi, böyle ilişkiler de artık saklanamayacak, gerilim yaratacak boyuta geldiğinde bir yerden patlak veriyor.