İstanbul'da 4 üniversite öğrencisi tutuklandı

Üniversite öğrencilerine yönelik ev baskınlarında gözaltına alınan dört öğrenci, dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle delil gösterilmeksizin tutuklandı.

İstanbul’un 8 farklı ilçesinde 28 Ocak günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 6 üniversite öğrencisi, sağlık kontrollerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından iki kişi serbest bırakılırken, 4 kişi adliyeye sevk edildi.

Adliyeye sevk edilen Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Jülide Yazıcı, Colombia Üniversitesi öğrencisi Heja Türk, Bilgi Üniversitesi öğrencisi Çağrı Kurt ve Mehtap Demirci “örgüt üyesi olmak” ve “ örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Jülide Yazıcı baskın sırasında evde olmadığından 29 Ocak günü avukatıyla beraber ifade vermek için adliyeye gitti. Ancak dosyadaki gizlik kararı sebebiyle hiçbir gerekçe ve delil göstermeksizin tutuklandı. 

Boğaziçi Üniversitesi’nden arkadaşları change.org’da “Jülide Yazıcı’ya Özgürlük” başlıklı bir kampanya açtı. Kampanyayı açan öğrenciler, arkadaşlarını yalnız bırakmayacaklarını ve davanın takipçisi olacaklarını belirterek üniversitelerdeki baskı ve tutuklama terörüne sessiz kalmayacaklarını ifade ettiler. 

Change.org’daki kampanyada, "Dosyada gizlilik kararı olması nedeniyle tutuklamanın gerekçesi tarafımızca bilinmemektedir. Avukatıyla beraber ifade vermeye kendisi gitmiş olmasına rağmen hiçbir delili ya da gerekçeyi göstermeksizin arkadaşımızı tutukladılar. Sürece dair bildiğimiz tek şey şu an Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi'ne nakledildiğidir. Jülide haksızlıklara karşı duran, barışı, işçileri, kadınları savunan ve omuz omuza mücadele ettiğimiz arkadaşımızdır. Bu haksız tutukluluğun sona ermesini talep ediyor ve herkesi dayanışmaya çağırıyoruz. Arkadaşımız özgürlüğüne kavuşana ve yeniden aramıza dönene kadar sürecin takipçisi olacağız" dendi. 

 

 Yazar Hakkında