Mehmet Eymür’e faili meçhul sorgusu

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince, faili meçhul cinayetlere ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında, eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür gözaltına alındı.

Hrant Dink cinayetinin çözülebilmesi için Eymür ve ilişkide olduğu insanların araştırılması gerektiği iddia edilmişti.

Eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, faili meçhuller soruşturması kapsamında 29 Kasım’da gözaltına alındı. Kamuoyunda Yeşil olarak olarak tanınan Mahmut Yıldırım’ın 1990’lı yıllardaki infazları konusunda sorgulanmak üzere gözaltına alındığı öğrenilen Eymür’ün adreslerinde yapılan aramalarda arşivine de el kondu. Akşam saatlerinde Ankara’ya gönderilen Eymür, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Emniyet’e götürüldü. Sorgusu sırasında Eymür’e Yeşil’in adının karıştığı Bayram Kanat, Cem Ersever, Mehmet Sincar, Behçet Cantürk, Vedat Aydın ve Musa Anter cinayetlerinin sorulacağı belirtildi. Eymür, Yeşil’in sorumlu olduğu cinayetlerin talimatını verdiği iddiasıyla şüpheli konumunda olduğu da kaydedildi.

“İlişkiler ortaya çıkartılırsa Dink cinayeti aydınlanır”

Ergenekon ana davası sanıklarından Semih Tufan Günaltay, 7 Mart 2011’deki Ergenekon duruşmasında söz alarak, Danıştay dosyası kapsamında tanık olarak dinlenen Tarkan Toper, Ertaç Giray ve Sinan Berberoğlu’nun Mehmet Eymür ekseninde irtibatlı olduklarını öne sürerek, bu kişilerin ilişkilerinin  mercek altına alınmasıyla Danıştay davası ve Hrant Dink davası dahil birçok konunun rahatlıkla çözülebileceği iddiasında bulunmuştu.

Duruşmada söz alan Günaltay, “Toper bu davanın kilit adamıdır. Toper, Ertaç Giray ilişkisi araştırılmalıdır. Eymür, Giray, Gonca ve Sinan Berberoğlu ilişkileri araştırılmalıdır. Alparslan Arslan’ın bu ilişkiler çerçevesinde yönlendirildiği açıktır.  Bu ilişkiler net bir şekilde ortaya konulmadıkça bu dava akamete uğrayacaktır. Eymür, Toper, Sinan Berberoğlu ekseninde ilişkiler ortaya çıkarıldığında Dink meselesi de net olarak ortaya çıkacak” dedi.