GÜNCEL

GÜNCEL Günah keçisi olarak ‘göçmenler’

Yozgat’ta kalması gereken Afrikalı bir kadına kim ev kiralar? Kim iş verir? Bu kadın da mecburen daha önce göçen tanıdıkların yanına, İstanbul’a gidiyor. 5 kuruşa iş, 3 kuruşa kiraya razı oluyor. Kalan 2 kuruşunu da Yozgat’a gidip gelmek için harcıyor. Kısacası herkes göçmenlerin cebine girene bakıyor, kimse ceplerinden çıkanı görmüyor.
GÜNCEL ‘Geri göndermelerin hukuki ve meşru zemini yok’

Tekrarlanan yerel seçimlerden sonra Suriyeli göçmenlere yönelik ırkçı, dışlayıcı politikalar daha fazla zemin bulmuş gibi gözüküyor, bilhassa iktidar kanadında. Birkaç karar var önümüzde: Birincisi, İstanbul’daki Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere gönderilmesi kararı, fakat bunun da ötesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘’Suriyelileri sınır dışı etmeye başladık. Daha da devam edeceğiz’’ gibi açıklamaları var. Suriyeliler konusuna çok büyük oranda siyaset sahasında dışlayıcı, ötekileştirici şekilde yaklaşılıyor. Tüm bu konuları 27 Temmuz günkü Radyo Agos’ta (Açık Radyo) hak savunucusu Hakan Ataman ile konuştuk..
GÜNCEL İstanbul Sözleşmesi kimleri rahatsız etti?

Toplumdaki konumu, etnik kökeni, dini inancı, siyasi ideolojisi, mensup olduğu sosyal sınıf gibi pek çok yönden ayrışabilecek kadınlar, uğradıkları şiddete ve maruz kaldıkları ayrımcılığa karşı ortak paydada buluşabiliyor. İktidar sahiplerini ve onların değirmenine su taşıyanları rahatsız eden de budur.
GÜNCEL Süryani yerleşim yerlerinde peşpeşe yangınlar

Mardin'deki tarihi Deyrulzafaran Manastırının etrafında bulunan bahçelerde çıkan yangınlarda yüzlerce zeytin ve badem ağacı kül oldu. Bagok Dağı civarında Süryani köylerin yakınlarında çıkan yangın da güçlükle söndürüldü. Süryani halkı peşpeşe çıkan yangınlar nedeniyle huzursuz.