NOR RADYO 3,5 YAŞINDA

1 / 1

Nor Radyo 3,5 yaşında

Nor Radyo Anadolu coğrafyasında yaşayan tüm halkların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ve kültürlerini paylaşabilecekleri bir internet radyosu olarak Ocak 2009’da yayın hayatına başladı.

Milliyetçiliğe, her türlü ırksal, etnik, cinsel ayrımcılığa karşı barış, özgürlük, eşitlik ve kardeşlikten yana tavır alan Nor Radyo, Bahar yayın dönemi yerel dillerle birlikte 9 dilde yaptığı programlarla bir arada yaşamanın sesi oldu. Tüm halkların ve ezilenlerin sesi olmaya çalışan Nor Radyo çok dilli ve alternatif yayıncılığını dinleyicilerinin desteğiyle daha da güçlendiriyor.

17 Ocak 2009’da Nor Zartonk’un düzenlediği bir Hrant Dink anmasıyla yayın hayatına başlayan Nor Radyo her sene ocak ayındaki anma sebebiyle yeni yaşını hep buçuklarda kutladı. 2009’da ‘Buçuk’, 2010’da ‘Bi’buçuk’, 2011’de ise ‘2,5’ etkinlikleri ile yeni yaşını kutlayan Nor Radyo 2012’de ise ‘3,5’ etkinliğiyle dostlarıyla buluşuyor.

Nor Radyo’nun bahar döneminde yayın yaptığı diller arasında Batı Ermenicesi, Türkçe, Rumca, Kürtçe, Zazaca, Hemşince, Lazca, Adiğece ve Çeçence yer aldı. Anadil programlarının dışında ise; topluluk, inisiyatif, platform, dernek, vakıf ve benzeri ‘‘biraradalıklar’’ın seslerine “Çıplak Sesler” ev sahipliği yaptı. “Muhabbet Sokağı Numara: 90”, kültür sanat olayları ve yansımaları üzerine keyifli muhabbetler gerçekleştirdi. Türkülerle, her dem demlenen muhabbetlerle ve Türk halk müziğiyle “Peyman” derdimize derman oldu. “Nostalji” bazılarına göre küflenmiş, bazılarına göre ise eskimemiş parçalara yer verdi. “Yeni Açık”, Ermeni toplumunun spor müsabakalarını programında konu edindi. “Hênik” ise, şiir, müzik, kimlik, göç, şehir gibi “mesele”lere odaklanarak, Türkçe-Kürtçe çift dilli olarak yayın dönemini sonlandırdı.

Daha önceki dönemde yayında olan Anuşabur, Ortadoğu Güncesi, Orn e Gantsni, Deli Dalgalar, Caz Bohçası, Jazz Mazz, Getron, Gin u Gyank, Deng û Reng , Ekotopya, Ekoloji Mikrofonu, Gatil Mı, Dengê Hêviyê ve Namag programları, bu dönemde de Nor Radyo dinleyicileriyle buluştu.

Dünya’nın tüm sesleri, Nor Radyo’nun yaş gününe hepiniz davetlisiniz.

Kategoriler

Video Galeri Hayat