ESAD'İN GİTMESİ İÇİN RUSYA'NIN TEK ŞARTI

1 / 1

Esad'in gitmesi için Rusya'nın tek şartı

Suriye'de tansiyon her geçen gün daha da yükseliyor. Esad yönetimi Suriye'den ne zaman gider? Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, Samanyolu Haber Televizyonu'nda bu sorunun cevabını verdi.

Suriye içerisinde devam eden savaşın uzun süre devam edeceğini düşündüğünü söyleyen Koptaş, Avrupa ülkelerinin ve de Amerika'nın Suriye'ye hala neden müdahale etmediği sorusuna şöyle cevap verdi: 'Esad yönetimi sonrası Rusya'nın ve Batı’nın, özellikle de ABD’nin nasıl bir payının olacağını tartışıyorlar. Rusya Esad'ı kara karşı, kara gözü için tutmuyor orada; şu an Suriye'de var olan bazı güvencelerinin, imtiyazlarının Esad sonrası da devam edeceği netleşirse,o güvenceler Rusya'ya sağlanırsa Esad tarihin çöp sepetinde yerini alacaktır ' şeklinde konuştu.

Bu durumu uluslararası ilişkilerin kirli yüzü olarak gördüğünü ifade eden Koptaş, dünya baştan itibaren sorunu çözmeye yönelik tavır alsaydı, bu kadar kan dökülmeyeceğini çözüleceğini belirtti. Koptaş, Suriye'den pay almak isteyen ülkeler arasında çıkarlar çatıştığı için Suriye'deki savaşın, insan katlinin devam ettiğini ifade etti. Türkiye'nin Suriye’yle savaşmaya doğru giden bir imaj çizmeye başladığını belirten Koptaş, bunu doğru bulmadığını, yangına körükle gidilmemesi gerektiğini ifade etti.

Kategoriler

Video Galeri TV Arşivi