'TÜRKİYELİ BİR ERMENİ OLARAK HOCALI KATLİAMINDAN ÜZÜNTÜ DUYUYORUM'

1 / 1

'Türkiyeli bir Ermeni olarak Hocalı katliamından üzüntü duyuyorum'

CNN Türk ekranlarında yayınlanan ve Enver Aysever’in sunduğu Aykırı Sorular’ın dün akşamki konuğu AGOS gazetesi genel yayın yönetmeni Rober Koptaş’tı. Hocalı katliamının yıl dönümü olarak anılan 26 Şubat’ta gerçekleşen programda Hocalı’ya ilişkin sorular da ağırlıklı yer tuttu.

Aysever’in Hocalı’yı nasıl tanımladığına ilişkin sorusunu yanıtlayan Koptaş, Hocalı’nın Karabağ savaşı süresince yaşanan acıların belki de en büyüğü olduğunu belirtirken, katliamda hayatını kaybeden sivillerden dolayı büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

Siyasetin gündemindeki milliyetçilik tartışmasına da değinen Koptaş, şöyle konuştu:

 'Türkiye'de ortalama insanımız milliyetçilikle zehirlenmiştir. Orada Ermeni ötekidir, yabancıdır, düşmandır. Böyle olduğu için de Türkiye'de yaşamaya izin verildiği için, ata toprağınızda, ölülerinizin gömülü olduğu topraklarda yaşamanıza izin verildiği için, sizin minnettar olmanız beklenir. Herhangi bir konuda söz söylemek istediğinizde ise size bu hatırlatılır. Burada unutulan şey, bizlerin de eşit vatandaşlar olarak her türlü olumlu ve olumsuz şeylerden etkilendiğimiz ve bunlar hakkında olumlu ya da olumsuz konuşmaya hakkımız olduğudur.'