ARET VARTANYAN: ADIM YÜZÜNDEN TÜRKİYE'DE POTANSİYEL TEHDİDİM

1 / 1

Aret Vartanyan: Adım yüzünden Türkiye'de potansiyel tehdidim

Enver Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular programı kişisel gelişim üzerine yazdığı kitaplar ve 'Yaşam Atölyesi ' adlı grubuyla tanınan Aret Vartanyan'ı ağırladı.

Türkiye Ermenisi olduğunu söyleyen Vartanyan, bu yüzden Türkiye'de yabancı olarak görüldüğünü, yurt dışındaysa kökenine ihanet eden bir kişi olarak kabul edildiğini söyledi.

'Ben azınlık lafını sevmiyorum. Çünkü aynı kimliği taşıyoruz. Bende askerlik yapıyorum, benim de vatanım burası ' diye konuşan Vartanyan, Türkiye Ermenisi kavramının bilinmediğini savundu. Aret Vartanyan bununla ilgili yaşadığı bir anısını şöyle anlattı:

'Asker arkadaşım 'Adın niye Aret? ' diye sordu. 'Türkiye Ermenisiyim' dedim. 'Estağfurullah ' dedi, fıkra gibi. Ama çocuğun bir suçu yok. 10 gün sonra bana 'Siz de iyi insanmışsınız' dedi. Askerliğe başladığım ilk gün beni eğitiminden dolayı basın yayın takibine aldılar. Ertesi gün komutanım geldi, 'Aret kusura bakma bir yanlışlık olmuş, azınlıkları almıyoruz' dedi. Bunun nasıl hissettirdiğini düşünün. '

'POTANSİYEL TEHDİT OLARAK GÖRÜLÜYORUM '

Facebook'ta bir şey paylaştığında da çok sert tepkiler aldığını ifade eden Vartanyan, 'Oysaki ben Ermenistan'da doğmadım. Çocukken senin, onun, benim yabancı isimde arkadaşları vardı. Artık yok. Olmadığı için gittikçe potansiyel tehdit görülüyorum ' şeklinde konuştu.

'ERMENİSTAN'DA TÜRKİYE BAYRAĞI TAŞIDIĞIMIZ İÇİN TAKUNYA FIRLATTILAR '

Hrant Dink öldürüldüğünde yurt dışından kendisine 'Biz sizi uyarmıştık. Gördünüz mü, hala Türkiye'yi savunuyorsunuz ' şeklinde mesajlar geldiğini belirten Aret Vartanyan, 'Ermenistan'da Türk bayrağı taşıdığımız için takunya fırlattılar. İçeriye geliyorsun potansiyel tehditsin. Ama bu yıkılacak ' dedi.