BODRUM’DA SURİYELİLERİ TAŞIYAN TEKNE ALABORA OLDU

1 / 1

Bodrum’da Suriyelileri taşıyan tekne alabora oldu

Bodrum’da kaçakları taşıyan tekne alabora oldu

Muğla’nın Bodrum ilçesi Bitez beldesi açıklarında içinde 9 Suriyelinin ulunduğu teknenin batarak sulara gömülme ânı, amatör bir kameraman tarafından saniye saniye görüntülendi.

Önceki gün, Kargı Adası açıklarında 11 metre uzunluğundaki yelkenli bir tekne henüz nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı battı. Bitez beldesi açıklarında alabora olan tekne içinde bulunan ikisi çocuk toplam 9 Suriyeli, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Türkiye’ye yasadışı yollarla giriş yaptıkları belirlenen Suriyelilerin, 2 organizatör tarafından Yunan adalarına geçirilmeye çalışıldığı öğrenildi. Pasaportları olduğu tespit edilen Suriyelileri Yunan adalarına götürmeye çalışan M.K. ve E.T. isimli 2 tekne kaptanı gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen zanlılar çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Amatör bir kameraman tarafından kaydedilen batma ânı görüntülerinde ise tekne içindeki bir kişinin uç kısma çıkarak yardım istediği görülüyor. Yavaş yavaş sulara gömülen teknede can pazarı yaşayan insanlar, geriye kalan eşyalara tutunarak yardım bekliyor.

CİHAN