Aşk, elma dersem çık!

Yeter’, geçen hafta ATV’de ekrana gelen yeni bir dizi. Adını nereden aldığına dair pek çok şey söylenebilir, ama benim için adı ilk bölümün üzerimde yarattığı hissiyattan geliyor. Bölümü izlerken pek çok farklı sebeple ‘Yeter!’ dediğim doğrudur. Ama sanmıyorum ki bunların hiçbiri, dizinin hikâyesinden çıkan ve diziye adını veren ‘yeter’ ile aynı olsun.

Dizi, “Bizim aşkımız masal gibi başlamıştı” diyerek sizi karşılıyor. Atlamalı zıplamalı geçmiş verilirken, ben bahsi geçen masalı da aşkı da göremedim. Aşk, ‘elma’ dersem çık dışarı! Dizinin ana karakterleri arasında, masalsı olabilecek bir aşkı hissedebileceğimiz bir yakınlık yoktu. Paralel evrende ama aynı şeyi yaşayan iki insan var da arada bir milyon ışık yılı uzaklık varmış gibi hissettim ben. Sonra yine atladık zıpladık, bu aşkın masaldan çıkıp kâbusa döndüğüne inanmamız beklendi. Ama bu kâbusu yaratan unsurlara dair hiçbir ipucumuz yok. Yorum yapabileceğimiz tek nokta, Yurdaer Okur’unKaradayı’ dizisindeki kötü savcı olmasından mütevellit, kesin karısına kötü bir şey yapmıştır inancı idi.

Bir diğer nokta ise, evet ortada anlamasak da kötü giden bir evlilik var. Peki, Pelin Karahan’ın canlandırdığı Aylin karakteri neden boşanmıyor? Türkiye’de binbir türlü numara ve önyargı ile kadınları devam eden kötü evliliklerine mahkûm eden bir sistem varken, ekrana alternatif sunmak bu kadar zor mu? Asıl “Yeter!” diye çığlık attığım yer burasıdır, doğru. Tamam, Aylin boşanamıyor, ama nedenlerini görebilseydik. O zaman, Türkiye’deki zengin ya da fakir pek çok kadının neden boşanmayı bir çözüm olarak göremediğini ekranda görürdük.

Diğer ‘Yeter!’ durumlarım ise şöyle:

Artık her dizinin olmazsa olmazı, saf ve alın teri ile evine ekmek getirmeye çalışan kocası olan, ama bunlarla yetinemeyen fettan ve fingirdek görümce!.. ‘Yeter!’

Hiçbir şeyden haberi olmayan, üstünden yıllar geçmiş olmasına rağmen esas kıza âşık olan ve onu suçlayan eski âşık!.. ‘Yeter!’

İlk fırsatta kendi çıkarı için gözünü kırpmadan esas kızı harcayabilecek sözde en yakın arkadaş!.. ‘Yeter!’

Bu sözde arkadaşın hoşlandığı, ama esas kızdan hoşlanan görünmez bir üçüncü erkek!.. ‘Yeter!’

Kısacası, dizinin ilk bölümü 120 dakika olmasına rağmen, bu dakikalarla hikâyeyi örmek yerine, anlamlandıramadığımız sahnelerle doldurulmuş. Bu aşk nasıl başladı, neden bu duruma geldi, bu evlilik neden kâbus gibi, eski aşklar ne zaman yaşanmış bitmiş, vb. pek çok unsur havada kalmış. İlerleyen bölümlerde bu bulmacalar çözülür mü emin değilim. Ancak, Perşembe günü, karşısında ‘Kurtlar Vadisi’, ‘Kösem Sultan’ ve yeni başlayan ‘Kördüğüm’ gibi diziler varken, ekran yolculuğu ne kadar sürecek bakalım.  

Etiketler

dizi


Yazar Hakkında