Zamanın kaydını tutan bir sergi: ‘Günler’

İkinci kişisel sergisi ‘Günler’, 8 Nisan’da Galata Rum İlkokulu’nda açılan Ahmet Doğu İpek'le resim anlayışı, üretim süreçleri ve günümüzün politik atmosferinde sanat yapmak üzerine konuştuk.

İpek’in son yıllarda ürettiği işlerden bir seçkinin izleyiciyle buluştuğu sergi, zaman, mekân, doğa,inşa ve onarım gibi birçok kavramı, sanatçının incelikli resim ve yerleştirmeleri üzerinden yeniden düşünmemizi sağlıyor. 

Sergi alanına girilir girilmez, okulun birinci katında karşılaşılan, salonun ortasına düşmüş hissi veren bir kaya ve bu kütlenin deforme ettiği zemin, bizi hem sergiye hem de mekânın hafızasına buyur ediyor. İpek’in bir sene boyunca yaptığı 200’e yakın suluboya resimden oluşan ‘Günler’ serisi ile siyah bir kâğıt üzerine atılmış çentiklerden oluşan ‘Yıldızlar’, sergide öne çıkan diğer işler arasında yer alıyor. Sanatçıyla, 13 Mayıs’a kadar pazar ve pazartesi hariç her gün 11:00-18:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek olan sergi vesilesiyle, resim anlayışı,
üretim süreçleri ve günümüzün politik atmosferinde sanat yapmak üzerine konuştuk.

Bu sergide hem daha önce başka yerlerde, gösterilmiş işleriniz hem de yeni ürettiğiniz eserler var. Bunları tek bir sergide toplamaya nasıl karar verdiniz?

Yurtdışında, fuarlarda, karma sergilerde çok iş ürettim ama solo sergi yapmayalı beş yıl olmuştu. Solo sergi yapmaya geçen yaz karar verdim ve elimde neler var, ne yapıyorum, nerede yapmalıyım diye bakınmaya başladım. 2014’ten beri, topluca garip bir zaman aralığından geçiyoruz. Bir dönem sergi yapma fikrinden bile uzaklaşmıştım aslında, kifayetsiz gelmeye başlamıştı bana bu iş. Önceki işlerimden ‘Construction Regime’ (İnşaat Rejimi) adını verdiğim bina resimlerimle tanınıyordum daha çok. Onun dışındaki işlerimi göstermek istiyordum. O işlerde derdim daha çok kendi deneyimim ve binalar üzerinden karamsar bir distopya yaratmaktı. Onu yaparken o kadar karamsar biri değildim ama işlerin kendileri karamsardı. “Karamsarlığı daha iyi günlere saklayalım” diye bir laf vardır. Bu son bir yılda daha da karamsar biri oldum ve 15 Temmuz’dan sonra, benim resmim de, fikrim de, yaşamım da herkesinki gibi değişti. Birçok iş o dönemden sonra ortaya çıktı. ‘Günler’ serisi, ‘Yıldızlar’, ve ‘Repair’ (Onarım) serisi son beş-altı, en fazla 10 ayın ürünleri. Arkadaşlar sergiyi kurduktan sonra “Bu küçük bir retrospektif olmuş” dediler. Ben bu kelimeyi pek sevmiyorum ama şu ana kadar yaptığım bütün işlerden bir seçki var burada.

SÖTLEŞİNİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

Kategoriler

Kültür Sanat Sergi

Etiketler

Ahmet Doğu İpek


Yazar Hakkında