Mıkhitaryan’a çoklu kat çıkabilme izni

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mıhitaryan Vakfı’nın Pangaltı’daki, içerisinde tarihi İnci Sineması’nın da yer aldığı arazisine rezidans ve otel yapma izni verdi. Arsa için yapılan plan değişikliği tek katlı işyerlerinin bulunduğu alanın değerini katladı.

Vatan gazetesinin 14 Eylül Cuma günü bildirdiği habere göre; Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde, içinde tarihi İnci Sineması’nın da bulunduğu arazinin plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi. Kabul edilen plan değişikliğiyle, turizm tesisi ile ticaret+konut fonksiyonu verilen araziye otel, rezidans yapılabilecek.

- YÜKSEKLİK SERBEST: Pangaltı Ermeni Katolik Mihitaryan Manastır ve Mektebi Vakfı adına kayıtlı, 63 pafta, 679 ada, 9-82 parsellerdeki, 15 bin 409 metrekarelik arazide, İnci Sineması binası, otoparklar ile halen Pangaltı Özel Ermeni İlköğretim Okulu ve lisesi ile Pangaltı Ermeni Katolik Kilisesi hizmet veriyor. Plan değişikliğiyle, okul ve kilise fonksiyonları korunurken, eskiden İnci Sineması’nın bugün ise bazı marka mağazaların bulunduğu kısım turizm tesis alanına alındı. Plan değişliğinde, emsal 3, tabana oturma oranı ise 0.75 olarak belirlendi. Bodrum katları ise emsale dâhil edilmedi. 3 emsalle, 15 bin metrekarelik arazinin inşaat alanı 45 bin metrekareye ulaşıyor. Yükseklik ise serbest bırakıldı. Bodrumlar emsale dâhil edilmeyince, 45 bin metrekarelik inşaat daha da yükseliyor. Ayrıca, 1.bodrum kat, zemin kat ve 1. normal katta işyerleri olabilecek.

- METROYA SIFIR: Söz konusu arazinin bir kısmı Taksim-4.Levent Metro Koruma Bandı içinde kaldığı için İBB Raylı Sistem Müdürlüğü, inşaat sırasında yapılacak yapı ve yapıya ait kazı destekleme imalatnın metro tünellerine olumsuz etkisinin olmadığını bir üniversitenin teknik raporuyla belirtilmesini istedi. Parsel içindeki okul ve kilisenin tescilli kültür varlığı olması nedeniyle İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da, yapılacak yapıların yükseklik, silüet, blok şekli ve ebatlarının bu tesilcilli yapılara olumsuz etkisi olmaması için, rölöve ve restitüsyon projelerinin kurula iletilmeden avan projeye göre uygulama yapılmaması kararını verdi.

- CHP’DEN RET OYU: Okul ve otopark alanı olarak eski planlarda yer alan arazinin plan değişikliğine CHP’li üyeler ret oyu verdi. İBB Meclisi İmar Komisyonu’nun CHP’li Üyesi Nevzat Şelimen, “Okul alanı yani donatı alanı olduğu için karara şerh koyduk. Ayrıca bölgeye yoğunluk getirecek” dedi.