Ermeni mezarlığında define avı

Bingöl'ün Genç ilçesinde Ermeni vatandaşlara ait olduğu iddia edilen mezarlıklar, define avcıları tarafından kazılıyor.

İHA - Bingöl'ün Genç ilçesine 3 kilometre uzaklıkta, eski dönemlerde genelde Ermeni vatandaşların yaşadığı Sürekli köyü bölgesi, defineciler tarafından kazılıyor. Son birkaç gün içinde eski Ermeni Mezarlığı diye tabir edilen bölgede kimliği belirsiz kişilerce iş makinesi ile kazı yapıldığını belirten köylüler, yaklaşık 6 metre derinliğinde çukur açıldığını ve insan kemiklerinin ortaya çıktığını belirterek yetkililerden önlem alınmasını istedi.

'Kazı yerinde kemikler var'

Köy sınırları içinde bazı yerlerde, özellikle Kuştepe bölgesinde Ermeni mezarlıklarının bulunduğunu belirten köy muhtarı Cevdet Güner, son kazı yapılan yerlerde insan kemikleri görüldüğünü belirterek, 'Olayı duyar duymaz kazının yapıldığı bölgeye gelip incelemeler yaptık. Gördüğümüz manzara bizleri hayretler içerisinde bıraktı. Bunu yapan vicdansızlar, sayısız insan kemiğini ortada bırakıp gitmiş. Bu bölgedeki köylerin geçmişleri eski tarihlere dayanıyor. Buralarda birçok döneme ait tarihi kümbet ve kalıntılar mevcut. Bu da define avcılarının iştahını kabartıyor. Yaşanan bu son olayla birlikte cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk' dedi.

'Yetkililer önlem alsın'

Köy sakinlerinden Nazım Güner ise, bölgelerinde eskiden Ermeni vatandaşların yaşadığını, bu nedenle define avcıları tarafından köylerinde sık sık bu tip kazılar yapıldığını belirterek, 'Köyümüze bağlı birçok alan, defineciler tarafından yapılan kazılar sonrası adeta köstebek yuvasına dönmüş durumda. Son olay hepimizi hayretler içinde bıraktı. Eskilerden kazma ve küreklerle define avcılığı yapıldığını duyuyorduk. Fakat bu defa kepçeyle kazı yapıldığını gördük. Yetkililerin bu konuda daha sıkı tedbirler almasını ve böyle olayların fail ya da faillerini bulmalarını istiyoruz' ifadelerini kullandı.

Kategoriler

Güncel Türkiye